Во ек на американските избори кои се случуваа во САД, одблиску ве запознаваме со Џил Бајден, односно сопругата на идниот претседател на САД, Џо Бајден.

Џил Бајден е добро запознаена со светлата на политичката сцена, па доколку нејзиниот сопруг победи во трката претседател и ја добие Белата куќа, таа ќе има можност да ја модернизира својата улога како прва дама во 21 век со задржување на професорската позиција.

„Повеќето американски жени ги ускладуваат деловниот и приватниот живот, но на првите дами тоа никогаш не им е дозволено да го сторат“, рече Кетрин Елисон, професор по историја на Универзитетот во Охајо.

Таа вели дека сепак, можеби дојде време повеќе Американци да се чувствуваат пријатно со првата дама која не е достапна 24 часа на ден.

Џил Бајден е доверлив советник на нејзиниот осум години постар сопруг.

Ако Бајден го победи републиканецот Доналд Трамп, неговата сопруга се очекува да работи како прва дама во образованието и повторно да ги започне Здружените сили, воена мисија за семејно обединување што таа и Мишел Обама ја иницираа во 2011 година.

Бајден е исто така професорка, мајка, баба, но и карпа којашто го турка сопругот Бајден напред по трагедијата што го погоди пред скоро пет децении.

Неизмерно цврста

На Џо Бајден во 1972 година му се случило нешто незамисливо – сопругата и ќерката му починале во сообраќајна несреќа. Тој останал сам со двајцата синови кои биле повредени.

Имено, Џил Џејкобс е родена во 1951 година и пораснала во предградие на Филаделфија. Нејзиниот татко од службеник во банка станал менаџер, а нејзината мајка била домаќинка.

Во моментот кога се запознале со Џо, вдовец кој секојдневно патувал од Делавер до Вашингтон – каде работел како американски сенатор, таа се разведувала од својот прв сопруг.

Парот се венчал во 1977 година, а Џил станала мајка на неговите синови Хантер и Бо. Тие имаат ќерка Ашли која е родена во 1981 година.

Додека го основала семејството, Џил се стекнала со две магистарски дипломи, а има и докторат по образование и сега предава на Политехниката од Вирџинија.

Парот од тогаш поминал нив две неуспешни претседателски кандидатури, осум потпретседателски години и смртта на синот Бо по битката со рак.

„Таа нè врати на нозе“, рече Бајден во видео порака во август на демократска конвенција, додека опиша колкаво влијание има Џил врз семејство обележано со трагедија. „Таа е неизмерно силна и лојална“, рече тој.

„Мали дела на сочувство“

Бајден стана втора дама во 2009 година, кога нејзиниот сопруг стана потпретседател за време на мандатот на Барак Обама.

Таа учествуваше во важни настани со првата дама Мишел Обама и известуваше за тоа на јавни настапи.

И сега, во третата трка на Бајден за Белата куќа, Џил е една од неговите најефикасни и најмоќни замени.

Таа неуморно водеше кампања за нејзиниот сопруг, обиколувајќи ги Ајова и Нов Хемпшир, како и изборните фронтови како Флорида и Мичиген, главно на помали настани.

Таа често го претставува својот сопруг како кандидат кој најдобро одговара не само на умерените демократи, туку и на независните и републиканците кои се разочарани од Трамп.

Во март, таа се најде во улога на заштитник на еден настан во Лос Анџелес, кога драматично го бранеше својот сопруг од двајца демонстранти кои го нападнаа на сцената.

„Добро сме“, рече таа со мирен глас.

Во својот говор на конвенција од училница во средно училиште во Вилмингтон, каде што предаваше англиски јазик во 90-тите години на минатиот век, таа ги истакна карактерот, способноста и срцето на нејзиниот сопруг.

Таа рече дека нејзиниот сопруг е цврст во неволји и верува дека тоа е квалитет што може да го поврзе со милиони американски семејства кои страдаат од пандемија, масовни отпуштања и расни тензии.

„Како составивте скршено семејство? На ист начин како што составивте цела нација“, рече Бајден. „Љубов, разбирање и мали дела на сочувство. Храброст. Непоколеблива вера”, додаде поранешната втора дама.

Зајакнување на улогата на прва дама

Бајден, која жестоко го заштитуваше семејството за време на кариерата на нејзиниот сопруг, се подготвуваше за напади од Трамп и неговите сојузници.

Тој сега може да се подготвува четири години во Белата куќа и зафатен распоред на предавања и должности во источното крило.

„Ако Бајден продолжи да предава, таа засекогаш ќе ги промени очекувањата и ограничувањата на оваа позиција“, изјави за AFP Кејт Андерсен Броуер, автор на „First Women: The Grace & Power of America’s Modern First Ladies“.

„Мислам дека може да биде предизвик да се усогласат работата на првата дама и огромните одговорности, но исто така мислам дека ќе ги прошири нашите хоризонти за тоа за што се способни првите дами“, рече Броуер.

Елисон предупреди дека Бајден може да се соочи со отпор од оние кои сакаат потрадиционална прва дама, но се согласува дека е дојдено време за промени.

„Еден ден сигурно ќе го имаме првиот господин во Америка и не верувам дека некој ќе очекува тој да се откаже од својата работа“, рече Броуер.