Пред неколку дена, за прв пат по речиси две и пол години, Алина Кабаева се појави во јавноста на националната телевизија за да ги критикува судиите на Олимписките игри во Токио.

Руската гимнастичарка и освојувачка на златен олимписки медал Алина Кабаева (37) се повлече од јавниот живот кога во 2018 година се зборуваше дека очекува близнаци со рускиот претседател Владимир Путин (68). Поранешната гимнастичарка беше на забавата на Путин во Обединета Русија, но работеше и како директор на Националната медиумска група.

Односот со рускиот претседател наводно започнал пред 12 години.

Пред неколку дена, за прв пат по речиси две и пол години, Алина се појави во јавноста на националната телевизија за да ги критикува судиите на Олимписките игри во Токио, пишува Мирор.

Поранешната гимнастичарка беше разочарана бидејќи руската гимнастичка ѕвезда Дина Аверина не освои златен медал.

Кога се појави на телевизија, многу гледачи забележаа прстен на нејзината рака што повторно ги разгоре гласините дека се омажила. Нејзиниот приватен живот се смета за една од најголемите тајни.

Алина беше видена со венчален прстен во минатото, но никогаш не беше познато дали поранешната гимнастичарка навистина била мажена или не.

Треба да се потсети дека Кабаева освои бронзен медал во гимнастика на Олимпијадата во Сиднеј во 2000 година, и златен медал во Атина четири години подоцна, каде што, како што многумина веруваат, „го привлече вниманието“ на рускиот претседател Путин.

Таа се пензионираше во 2005 година, а потоа помина осум години во рускиот парламент. Таа беше и член на партијата на Путин.

Медиумите почнаа да пишуваат за љубовната врска на Путин и Алина во 2008 година. Исто така, се шпекулираше дека нивната „афера“ е причината за разводот на Владимир Путин.

Весникот „Дописник“ дури ја објави веста дека Путин се верил со Алина. Но, еден повик ги чинеше сите – сопственикот на весникот, олигарх и милијардер Александар Лебедев, брзо ја повлече приказната и го затвори весникот. Озборувањата отидоа подалеку, па се појави приказната за синот што Алина го имаше со Путин, а наводно тие имале уште едно дете во 2013 година.

Канцеларијата на Путин негира каква било врска помеѓу претседателот и Алина.

Пред наводната врска со Путин, Кабаева се вери со политичарот Давид Муселијани, но тие ја раскинаа веридбата пред да застанат пред олтарот.