Природен пијалок за долговечност: Направете го ова млеко и ќе бидете воодушевени

„Златното млеко“ е магичен пијалок кој помага во продолжување на младоста, го нормализира дигестивниот систем, има благотворно влијание врз црниот дроб. Ги отстранува токсините, го подобрува тенот и обезбедува долговечност.

Состојки:

– 40 гр. куркума во прав

– 100 – 150 мл. вода

– 250 мл. млеко, обично или кокосово

– мед по вкус

– 40 мл. сирово бадемово масло

Припрема:

Пастата од куркума припремете ја така што ќе ја ставите куркумата во водата, измешајте и оставете ја вриење. Гответе околу 8 минути, додека содржината не се згусне (цело време мешајте).

Смесата треба да личи на густ јогурт. За тоа време спремете го млекото. Млекото гответе го и додајте во него бадемово масло. Тргнете го од оган и ставете во чаша.

Додајте лажица од спремената паста од куркума и засладете со мед по ваш вкус.

За појак ефект можете да додадете и малку бибер.