Решете се од првутот со само две состојки

Првутот претставува голем проблем за многу луѓе, па испробуваат разни шампони за да се решат од него. За да не ги чистите постојано рамената од првут, испробајте ја оваа маска, едноставна е, а многу делотворна.

Состојки:

– Среден корен ѓумбир

– 1 супена лажица маслиново масло

Припрема:

Измешајте ги состојките и нанесете на косата. Десет минути масирајте го коренот на косата и темето. Оставете маската да делува уште 20 минути и на крај измијте ја со млака вода.