РЕЦЕПТ: Направете алкална вода

Во денешно време се почесто се консумира нездрава, преработена храна и бројни пијалоци кои се полни со шеќер, а дополнително го намалуваат и имунитетот.

Затоа, би требало почесно да пиете алкална вода такашто ќе придонесете за добар организам. Бидејќи се базира на вода, логично е дека pH вредноста има големо влијание врз нашето тело и здравје.

PH вредноста ја одредува животната средина во телото. Сите вредности под 7 се кисели и се сметаат за опасни по здравјето, додека околината во телото е алкална ако рН е под 7.

Алкалната вода може да ви биде од голема помош во случај да не можете постојано да бидете на здрава храна.

За овој чудесен пијалок се верува дека може да го спречи почетокот на туморот.

Состојки:
– 1 лажичка хималајска сол
– 1 лимон
– 8 чаши филтрирана вода

Упатство:

Наполнете ја теглата со вода и додајте ги парчињата лимон без да ги гмечите и цедите. Тогаш додајте ја солта и оставете ја мешавината да отстои 8-12 часа затворена со капаче. чувајте ја на собна температура.

Кога ќе се разбудите, испијте 3 чаши вода на празен стомак за да постигнете алкален баланс.