Sunday, June 16, 2024
17.8 C
Skopje

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Утре се очекува СИЛЕН ВЕТЕР со брзина над 80 км/час

-Реклама-


Граѓаните се предупрадуваат од утре да бидат претпазливи и да не ги ставаат своите автомобили под дрвја, поради силниот ветер од јужен правец кој се очекува да дува низ Македонија. Ветерот на некои места ќе достигнува брзина од дури над 80 км/час.

Сево ова е поради моќиот циклонски систем кој ќе биде со центар над Џеновскиот залив и истиот ќе влијае на времето кај нас во Македонија, но и во регионот.

Од утре па натаму следува и период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд и истите локално ќе бидат интензивни.

Локално ќе има развој и на нестабилна облачност, проследена со поројни врнежи од дожд, грмежи, силен ветер и услови за ретка појава на град. Локално овие процеси би можеле да бидат застапени и во форма на НЕВРЕМЕ.

За време на викендот пак на планинските места на запад ќе има услови и за врнежи од снег.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Утре се очекува СИЛЕН ВЕТЕР со брзина над 80 км/час

-Реклама-


Граѓаните се предупрадуваат од утре да бидат претпазливи и да не ги ставаат своите автомобили под дрвја, поради силниот ветер од јужен правец кој се очекува да дува низ Македонија. Ветерот на некои места ќе достигнува брзина од дури над 80 км/час.

Сево ова е поради моќиот циклонски систем кој ќе биде со центар над Џеновскиот залив и истиот ќе влијае на времето кај нас во Македонија, но и во регионот.

Од утре па натаму следува и период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд и истите локално ќе бидат интензивни.

Локално ќе има развој и на нестабилна облачност, проследена со поројни врнежи од дожд, грмежи, силен ветер и услови за ретка појава на град. Локално овие процеси би можеле да бидат застапени и во форма на НЕВРЕМЕ.

За време на викендот пак на планинските места на запад ќе има услови и за врнежи од снег.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО