Sunday, June 16, 2024
17.8 C
Skopje

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА: Едно лице се бори за живот при судар на трактор и комбе на патот Росоман-Кавадарци

-Реклама-


Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци изврши увид на патот Росоман–Кавадарци, на мостот на Црна Река, каде утрово се случи сообраќајна несреќа меѓу трактор и комбе наменето за транспорт на леб од Скопје за Кавадарци.

До несреќата дошло во момент кога тракторот и комбето се движеле во ист правец, еден зад друг. Притоа возачот на комбето удрил во задниот дел од тракторот, го дестабилизирал и тој излетал од патот.

Во несреќата возачот на тракторот на возраст од 69 години се здобил со тешки животозагрозувачки повреди и е пренесен на лекување на скопските клиники, додека 27-годишниот возач на комбето се здобил со телесни повреди.

Во насока на утврдување на причините за несреќата, јавниот обвинител издаде повеќе наредби, меѓу кои и наредба за анализа на примероци од крв и урина на учесниците во сообраќајната несреќа, наредба за технички преглед на возилата и сообраќајно вештачење.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА: Едно лице се бори за живот при судар на трактор и комбе на патот Росоман-Кавадарци

-Реклама-


Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци изврши увид на патот Росоман–Кавадарци, на мостот на Црна Река, каде утрово се случи сообраќајна несреќа меѓу трактор и комбе наменето за транспорт на леб од Скопје за Кавадарци.

До несреќата дошло во момент кога тракторот и комбето се движеле во ист правец, еден зад друг. Притоа возачот на комбето удрил во задниот дел од тракторот, го дестабилизирал и тој излетал од патот.

Во несреќата возачот на тракторот на возраст од 69 години се здобил со тешки животозагрозувачки повреди и е пренесен на лекување на скопските клиники, додека 27-годишниот возач на комбето се здобил со телесни повреди.

Во насока на утврдување на причините за несреќата, јавниот обвинител издаде повеќе наредби, меѓу кои и наредба за анализа на примероци од крв и урина на учесниците во сообраќајната несреќа, наредба за технички преглед на возилата и сообраќајно вештачење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО