Monday, September 25, 2023
18.8 C
Skopje
HomeСВЕТИталијанците сепак ќе играат на мундијалот во Катар?

Италијанците сепак ќе играат на мундијалот во Катар?

-Реклама-


Фудбалската репрезентација на Италија второ Светско првенство не успеа да обезбеди пласман, откако во полуфиналето од баражот загуби на домашен терен од Македонија со 0-1.

И покрај тоа што Италија преку квалификациите не успеа да се најде во Катар, од оваа земја веруваат дека би можеле да влезат на шампионатот како замена.

Имено на последниот меч на Иран во квалификациите против Либан не им беше дозволено на жените да влезат на стадионот.

Оваа одлука не им се допадна на раководните лица на ФИФА, па сега се шпекулира дека поради тоа оваа земја би можела да остане без мундијалот, а на нејзино место да влезе Италија како најдоброрангирана земја на ФИФА ранг листата и актуелен европски шампион.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО

Италијанците сепак ќе играат на мундијалот во Катар?

Реклама


Фудбалската репрезентација на Италија второ Светско првенство не успеа да обезбеди пласман, откако во полуфиналето од баражот загуби на домашен терен од Македонија со 0-1.

И покрај тоа што Италија преку квалификациите не успеа да се најде во Катар, од оваа земја веруваат дека би можеле да влезат на шампионатот како замена.

Имено на последниот меч на Иран во квалификациите против Либан не им беше дозволено на жените да влезат на стадионот.

Оваа одлука не им се допадна на раководните лица на ФИФА, па сега се шпекулира дека поради тоа оваа земја би можела да остане без мундијалот, а на нејзино место да влезе Италија како најдоброрангирана земја на ФИФА ранг листата и актуелен европски шампион.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО