Tuesday, July 16, 2024
25.8 C
Skopje

(ВИДЕО) Гори складиште со нафта во Русија: „Украина нѐ нападна со хеликоптери“

-Реклама-


Гувернерот на рускиот град Белгород, Вјачеслав Гладков тврди дека со украински воени хеликоптери е извршен напад врз складиште за нафта во градот.

Тој на Телеграм објави дека пожарот, утрово е предизвикан од воздушни напади од два украински хеликоптера.

Според него, две лица се повредени, но, не се во животозагрозувачка состојба. Гладков додаде дека евакуирани се жителите од околните улици.

Пред два дена, во регионот имаше експлозии во зграда за складирање оружје.

Белгород се наоѓа на околу 30 километри од украинската граница, а на 60 километри од украинскиот град Харкив, што пак е бомбардиран од руските трупи уште од почетокот на војната.

Украина не презеде одговорност за ниту една од експлозиите.

Реклама

-Реклама-


Извор: МИА

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

(ВИДЕО) Гори складиште со нафта во Русија: „Украина нѐ нападна со хеликоптери“

-Реклама-


Гувернерот на рускиот град Белгород, Вјачеслав Гладков тврди дека со украински воени хеликоптери е извршен напад врз складиште за нафта во градот.

Тој на Телеграм објави дека пожарот, утрово е предизвикан од воздушни напади од два украински хеликоптера.

Според него, две лица се повредени, но, не се во животозагрозувачка состојба. Гладков додаде дека евакуирани се жителите од околните улици.

Пред два дена, во регионот имаше експлозии во зграда за складирање оружје.

Белгород се наоѓа на околу 30 километри од украинската граница, а на 60 километри од украинскиот град Харкив, што пак е бомбардиран од руските трупи уште од почетокот на војната.

Украина не презеде одговорност за ниту една од експлозиите.

Реклама


Извор: МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО