Monday, September 25, 2023
18.8 C
Skopje
HomeВЕСТИПредупредување за возачите и пешаците: Засилени акциски контроли во Скопје

Предупредување за возачите и пешаците: Засилени акциски контроли во Скопје

-Реклама-


Во засилени акциски контроли во областа на сообраќајот вчера на територија на град Скопје се изречени 243 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 82 санкции, 18 мерки за возење без возачка дозвола, 25 санкции за недавање првенство на минување на пешаци.

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, изречени се и седум мерки за користење мобилен телефон, 12 санкции за прекршоци што ги прават пешаците, осум мерки за управување под дејство на алкохол, четири санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), осум санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила…

–Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, велат од МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО

Предупредување за возачите и пешаците: Засилени акциски контроли во Скопје

Реклама


Во засилени акциски контроли во областа на сообраќајот вчера на територија на град Скопје се изречени 243 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 82 санкции, 18 мерки за возење без возачка дозвола, 25 санкции за недавање првенство на минување на пешаци.

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, изречени се и седум мерки за користење мобилен телефон, 12 санкции за прекршоци што ги прават пешаците, осум мерки за управување под дејство на алкохол, четири санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), осум санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила…

–Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, велат од МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО