Tuesday, June 25, 2024
28.8 C
Skopje

(ФОТО) Шест кинески авиони слетаа во Белград

-Реклама-

Американската новинска агенција Асошиетед прес (АП) објави дека „рускиот сојузник Србија добила испорака на софистициран кинески противвоздушен систем во тајна операција овој викенд, и покрај загриженоста на Западот дека складирањето на залихи на оружје на Балканот за време на војната во Украина може да го загрози кревкиот мир во регионот“.

Шест кинески транспортни авиони Y-20 слетале на цивилниот аеродром во Белград, наводно со ракетни системи земја-воздух HK-22 за српската армија, пренесува АП.
Медиумите и воените експерти во неделата потврдија дека шест кинески транспортни авиони Y-20 слетале на цивилниот аеродром во Белград, наводно со ракетни системи земја-воздух HK-22 за српската армија, пренесува АП.

Агенцијата додава дека кинески товарни авиони со воени ознаки биле видени на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, а известува дека српското Министерство за одбрана не одговорило веднаш на барањето на АП за коментар.

Експертите сметаа дека испораката на оружје преку територијата на најмалку две земји-членки на НАТО, Турција и Бугарија, е демонстрација на растечкиот глобален досег на Кина, пишува АП.

Реклама
Извор kurir.mk

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

(ФОТО) Шест кинески авиони слетаа во Белград

-Реклама-

Американската новинска агенција Асошиетед прес (АП) објави дека „рускиот сојузник Србија добила испорака на софистициран кинески противвоздушен систем во тајна операција овој викенд, и покрај загриженоста на Западот дека складирањето на залихи на оружје на Балканот за време на војната во Украина може да го загрози кревкиот мир во регионот“.

Шест кинески транспортни авиони Y-20 слетале на цивилниот аеродром во Белград, наводно со ракетни системи земја-воздух HK-22 за српската армија, пренесува АП.
Медиумите и воените експерти во неделата потврдија дека шест кинески транспортни авиони Y-20 слетале на цивилниот аеродром во Белград, наводно со ракетни системи земја-воздух HK-22 за српската армија, пренесува АП.

Агенцијата додава дека кинески товарни авиони со воени ознаки биле видени на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, а известува дека српското Министерство за одбрана не одговорило веднаш на барањето на АП за коментар.

Експертите сметаа дека испораката на оружје преку територијата на најмалку две земји-членки на НАТО, Турција и Бугарија, е демонстрација на растечкиот глобален досег на Кина, пишува АП.

Реклама
Извор kurir.mk

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО