Tuesday, July 16, 2024
25.8 C
Skopje

Трагедија во Србија: Загина познат српски политичар во сообраќајна несреќа, објавени резултатите од обдукцијата

-Реклама-


Во тешка сообраќајна несреќа кај Ражањ загина Бранко Гогиќ (45), претседател на ИО на СДПС. Претседателот на Социјалдемократската партија на Србија и основач на Демократската партија Санџак Расим Љајиќ се здобил со тешки повреди.

Завршена е обдукцијата на телото на Бранко Гогиќ. Утврдено е дека несреќниот маж се здобил со безусловно смртни повреди од кои починал на лице место, а дека ниту навремената лекарска помош не можела да го спречи смртоносниот исход.

Реклама

За Гогиќ тешките повреди на главата биле фатални.

– Се здоби со скршеница на основата на черепот, која е фатална повреда. Се претпоставува дека тој со глава удрил во покривот на автомобилот додека возилото удирало и дека во таа прилика му се скршил черепот.

-Реклама-

За тоа сведочи големото количество крв во автомобилот – велат нашите соговорници упатени во овој случај.

Во рамки на истрагата за оваа сообраќајна несреќа, обдукциите ќе се занимаваат и со токсиколошко вештачење.

-Реклама-

Сепак, првите анализи не укажуваат на тоа дека Гогиќ бил под дејство на алкохол, што го исклучува евентуалното сомневање дека причина за несреќата е неговата неможност да вози.

Расим Љајиќ, кој бил совозач во автомобилот што го управувал Гогиќ, е во стабилна состојба, но денеска ќе биде подложен на дополнителна дијагностика.

ФОТО pink.rs

ИЗВОР pink.rs

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Трагедија во Србија: Загина познат српски политичар во сообраќајна несреќа, објавени резултатите од обдукцијата

-Реклама-


Во тешка сообраќајна несреќа кај Ражањ загина Бранко Гогиќ (45), претседател на ИО на СДПС. Претседателот на Социјалдемократската партија на Србија и основач на Демократската партија Санџак Расим Љајиќ се здобил со тешки повреди.

Завршена е обдукцијата на телото на Бранко Гогиќ. Утврдено е дека несреќниот маж се здобил со безусловно смртни повреди од кои починал на лице место, а дека ниту навремената лекарска помош не можела да го спречи смртоносниот исход.

Реклама

За Гогиќ тешките повреди на главата биле фатални.

– Се здоби со скршеница на основата на черепот, која е фатална повреда. Се претпоставува дека тој со глава удрил во покривот на автомобилот додека возилото удирало и дека во таа прилика му се скршил черепот.

За тоа сведочи големото количество крв во автомобилот – велат нашите соговорници упатени во овој случај.

Во рамки на истрагата за оваа сообраќајна несреќа, обдукциите ќе се занимаваат и со токсиколошко вештачење.

Сепак, првите анализи не укажуваат на тоа дека Гогиќ бил под дејство на алкохол, што го исклучува евентуалното сомневање дека причина за несреќата е неговата неможност да вози.

Расим Љајиќ, кој бил совозач во автомобилот што го управувал Гогиќ, е во стабилна состојба, но денеска ќе биде подложен на дополнителна дијагностика.

ФОТО pink.rs

ИЗВОР pink.rs

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО