Saturday, February 24, 2024
13.8 C
Skopje
spot_img

Русија почнува со изградба на два нови нуклеарни реактора во Унгарија

-Реклама-Рускиот нуклеарен гигант Росатом ќе започне со изградба на два нови нуклеарни реактора во Унгарија во наредните недели, јави Би-Би-Си.
Договорот постигнат меѓу Русија и Унгарија во 2014 година има за цел проширување на постојната нуклеарна централа Пакс. Таа централа моментално произведува 40 отсто од снабдувањето со електрична енергија во Унгарија.
„Нека започне изградбата!“ – порача министерот за надворешни работи Петер Сијарто во објава на Фејсбук.
Нуклеарната централа моментално се состои од четири реактори изградени во поранешниот Советски Сојуз.
„Ова е голем чекор, важна пресвртница“, додаде Сијарто. „На овој начин ќе ја обезбедиме енергетската безбедност на Унгарија на долг рок и ќе ги заштитиме Унгарците од дивите промени во цените на енергијата.
Тој објасни дека нуклеарните реактори би можеле да бидат подготвени за работа до 2030 година.
Контроверзниот проект вреден 12,5 милијарди евра во голема мера е финансиран од Русија. (МИА)

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Русија почнува со изградба на два нови нуклеарни реактора во Унгарија

РекламаРускиот нуклеарен гигант Росатом ќе започне со изградба на два нови нуклеарни реактора во Унгарија во наредните недели, јави Би-Би-Си.
Договорот постигнат меѓу Русија и Унгарија во 2014 година има за цел проширување на постојната нуклеарна централа Пакс. Таа централа моментално произведува 40 отсто од снабдувањето со електрична енергија во Унгарија.
„Нека започне изградбата!“ – порача министерот за надворешни работи Петер Сијарто во објава на Фејсбук.
Нуклеарната централа моментално се состои од четири реактори изградени во поранешниот Советски Сојуз.
„Ова е голем чекор, важна пресвртница“, додаде Сијарто. „На овој начин ќе ја обезбедиме енергетската безбедност на Унгарија на долг рок и ќе ги заштитиме Унгарците од дивите промени во цените на енергијата.
Тој објасни дека нуклеарните реактори би можеле да бидат подготвени за работа до 2030 година.
Контроверзниот проект вреден 12,5 милијарди евра во голема мера е финансиран од Русија. (МИА)

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО