Monday, March 4, 2024
9.8 C
Skopje

Се празнуваше Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица во Лешочкиот манастир

-Реклама-
-Реклама-


Православните верници од Тетовско и други места од државата вчера и денеска присусутвуваа на црковно-народниот собир во Лешок каде овие два дена се одбележува еден од најзначајните денови на Македонската православна црква Успение на Пресвета Богородица-Голема Богородица. Празнувањето во Лешочкиот манастирски комплекс Свети Атанасиј и Света Богородица воедно претставува и централната прослава на празникот во тетовско-гостиварската епархија.

Одбележувањето на манастирската слава во манастирскиот комплекс Свети Атанасиј и Света Богородица во Лешок започна со празнична Вечерна богослужба, а денеска со Утрената богослужба и Света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше митрополитот тетовско-гостиварски г.Јосиф.

Беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а митрополитот г.Јосиф се обрати кон народот со пригодна беседа.

-Денес на Успение, ние не ја славиме смртта, туку заспивањето и вознесувањето, заминувањето на небото, воскреснувањето како со душата, така и со телото на Пресвета Богородица, која бдее над нашите души, чувајќи ги од злото и подготвувајќи ги за доброто и за вечниот живот. Празниците се определени од Светата Црква да се празнуваат, вели митрополитот г.Јосиф.
Празнувајќи го овој празник, подвлече тој, добра прилика е да се потсетиме за тоа како треба ние православните да ги праславуваме празниците.

-Еден празник достојно се прославува доколку го посетиме храмот Господов, доколку сме присуствувале на богослужението, доколку сме постеле, исповедале и како круна на сè, доколку сме се причестиле со Светите Христови тајни. Подготовките за овој значаен празник започнаа пред две недели, со почетокот на Богородичниот пост, а денес е централното чествување, порача владиката г. Јосиф.

Лешочкиот манастир е најмасовно посетен за овој празник, а Успение на Пресвета Богородица се одбележува и во црквите во Тетово, Брезно, Џепчиште и во месноста Ќелија во Теарце. (МИА)

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Се празнуваше Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица во Лешочкиот манастир

Реклама


Православните верници од Тетовско и други места од државата вчера и денеска присусутвуваа на црковно-народниот собир во Лешок каде овие два дена се одбележува еден од најзначајните денови на Македонската православна црква Успение на Пресвета Богородица-Голема Богородица. Празнувањето во Лешочкиот манастирски комплекс Свети Атанасиј и Света Богородица воедно претставува и централната прослава на празникот во тетовско-гостиварската епархија.

Одбележувањето на манастирската слава во манастирскиот комплекс Свети Атанасиј и Света Богородица во Лешок започна со празнична Вечерна богослужба, а денеска со Утрената богослужба и Света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше митрополитот тетовско-гостиварски г.Јосиф.

Беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а митрополитот г.Јосиф се обрати кон народот со пригодна беседа.

-Денес на Успение, ние не ја славиме смртта, туку заспивањето и вознесувањето, заминувањето на небото, воскреснувањето како со душата, така и со телото на Пресвета Богородица, која бдее над нашите души, чувајќи ги од злото и подготвувајќи ги за доброто и за вечниот живот. Празниците се определени од Светата Црква да се празнуваат, вели митрополитот г.Јосиф.
Празнувајќи го овој празник, подвлече тој, добра прилика е да се потсетиме за тоа како треба ние православните да ги праславуваме празниците.

-Еден празник достојно се прославува доколку го посетиме храмот Господов, доколку сме присуствувале на богослужението, доколку сме постеле, исповедале и како круна на сè, доколку сме се причестиле со Светите Христови тајни. Подготовките за овој значаен празник започнаа пред две недели, со почетокот на Богородичниот пост, а денес е централното чествување, порача владиката г. Јосиф.

Лешочкиот манастир е најмасовно посетен за овој празник, а Успение на Пресвета Богородица се одбележува и во црквите во Тетово, Брезно, Џепчиште и во месноста Ќелија во Теарце. (МИА)

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО