Friday, February 23, 2024
13.8 C
Skopje
spot_img

И Абазовиќ доаѓа на саемот Винска визија Отворен Балкан во Белград

-Реклама-Премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, на 1 септември ќе отпатува за Белград каде што ќе учествува на Меѓународниот саем за вино „Винска визија Отворен Балкан“, пишува подгорички „Вијести“, јави дописникот на МИА од Белград.
Саемот се организира под покровителство на владите на Србија, Северна Македонија и Албанија, како дел од иницијативата „Отворен Балкан“.
Меѓу лидерите од регионот, на саемот ќе присуствуваат и претседателите на Србија и Албанија, Александар Вучиќ и Еди Рама, како и премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски.
Српскиот претседател најави дека че присуствуваат и Унгарскиот и Турскиот шеф на дипломатијата, како и други високи гости.
Министерката за трговија, туризам и телекомуникации, Татјана Матиќ, претходно изјави дека манифестацијата „Винска визија Отворен Балкан“, е еден од првите заеднички чекори во конкретизирањето на идеите и стратегијата на „Отворен Балкан“.
Најавено е дека на настанот ќе се соберат изложувачи од регионот, но и од целиот свет. Саемот ќе се одржи од 1 до 4 септември на Белградскиот саем. (МИА)

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

И Абазовиќ доаѓа на саемот Винска визија Отворен Балкан во Белград

РекламаПремиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, на 1 септември ќе отпатува за Белград каде што ќе учествува на Меѓународниот саем за вино „Винска визија Отворен Балкан“, пишува подгорички „Вијести“, јави дописникот на МИА од Белград.
Саемот се организира под покровителство на владите на Србија, Северна Македонија и Албанија, како дел од иницијативата „Отворен Балкан“.
Меѓу лидерите од регионот, на саемот ќе присуствуваат и претседателите на Србија и Албанија, Александар Вучиќ и Еди Рама, како и премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски.
Српскиот претседател најави дека че присуствуваат и Унгарскиот и Турскиот шеф на дипломатијата, како и други високи гости.
Министерката за трговија, туризам и телекомуникации, Татјана Матиќ, претходно изјави дека манифестацијата „Винска визија Отворен Балкан“, е еден од првите заеднички чекори во конкретизирањето на идеите и стратегијата на „Отворен Балкан“.
Најавено е дека на настанот ќе се соберат изложувачи од регионот, но и од целиот свет. Саемот ќе се одржи од 1 до 4 септември на Белградскиот саем. (МИА)

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО