Friday, February 23, 2024
13.8 C
Skopje
spot_img

Почна полнењето на ракетата на НАСА пред денешното лансирање

-Реклама-Екипи на НАСА почнаа со полнењето на ракетата чие лансирање е предвидено за денеска. Технолошки напредната ракета со капсулата „Орион“ без екипаж треба да ја обиколи месечината, во рамки на новата програма на НАСА наречена „Артемида“.
Ракетата „Спејс лаунч систем“ висока 98 метри е предвидено да биде лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Кејп Канаверал во 8:33 по локално односно во 14:33 по средноевропско време“.
Претставници на НАСА минатата недела посочија на можност од пролонгирање на денешното лансирање, доколку се појави проблем при полнењето на ракетата со гориво.
Како резервни датуми за одложено лансирање се посочени 2 и 5 септември. (МИА)

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Почна полнењето на ракетата на НАСА пред денешното лансирање

РекламаЕкипи на НАСА почнаа со полнењето на ракетата чие лансирање е предвидено за денеска. Технолошки напредната ракета со капсулата „Орион“ без екипаж треба да ја обиколи месечината, во рамки на новата програма на НАСА наречена „Артемида“.
Ракетата „Спејс лаунч систем“ висока 98 метри е предвидено да биде лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Кејп Канаверал во 8:33 по локално односно во 14:33 по средноевропско време“.
Претставници на НАСА минатата недела посочија на можност од пролонгирање на денешното лансирање, доколку се појави проблем при полнењето на ракетата со гориво.
Како резервни датуми за одложено лансирање се посочени 2 и 5 септември. (МИА)

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО