Tuesday, February 27, 2024
14.8 C
Skopje
spot_img

Ковид-19 статистика за време на викенд

-Реклама-Во последните три дена (од 26.08 до 28.08.2022), регистрирани се 389 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.561 тестови, пријавени се вкупно четири починати лица, две преку системот „Мој термин“ и две во последните три дена, евидентирани се и 698 оздравени пациенти, информира Министерството за здравство, повикувајќи се на податоците од Институтот за јавно здравје.
Од новорегистрираните 389 случаи, од Скопје се 205, Битола – 34, Охрид – 22, Куманово – 20, Прилеп – 14, Кавадарци и Делчево – 11, Тетово – 10, Кочани – 8, Велес – 7, Штип – 6, Гостивар – 5, Кичево, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка и Берово – по 4, Ресен и Богданци – по 3, Струмица , Радовиш и Дебар – по 2, Струга, Виница, Крушево и Македонски Брод – по 1.
Од вкупниот број позитивни (389), регистрирани се 94 реинфекции.
Од 698 оздравени пациенти, од Скопје се 335, Битола – 54, Куманово – 37, Кавадарци – 35, Прилеп, Охрид и Гевгелија – по 20, Тетово – 17, Кочани – 16, Неготино – 15, Штип и Берово – по 14, Струмица – 12, Гостивар – 11, Велес и Радовиш – по 10, Богданци – 7, Кичево и Струга – по 6, Крива Паланка, Делчево, Виница и Кратово – по 5, Демир Хисар – 4, Валандово – 3, Ресен, Дебар, Крушево, Демир Капија и Пехчево – по 2, Свети Никопе и Македонски Брод – по 1.
Во текот на изминатите три дена, пријавени се две починати лица, од Скопје (79г и 85г). Двете лица се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, регистрирани се две починати лица од Скопје (76г) и Кичево (63г), кои починале во домашни услови. Лицата се пријавени за починати во период од 18.08.2022-22.08.2022
Направени се 1.561 тестови преку: ИЈЗ-177, ЦЈЗ Скопје-143, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-3, ЦЈЗ Тетово-12, ЦЈЗ Куманово-38, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–69, Жан Митрев (Филип Втори)-27, Авицена-30, Биотек-211, Систина-61, лабораторија Лаор-14, Синлаб-4, Ремедика-9, Плодност-8, Генеа-10, Никоб Лаб-44, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 601.
Досега во земјата се направени вкупно 2 149 075 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 339 881, бројот на оздравени пациенти е 328 478, на починати е 9 477, а бројот на активни случаи изнесува 1 926.
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      159850, Активни   832
Куманово    18047, Активни    78
Битола      17729, Активни    170
Прилеп      15349, Активни    88
Тетово      14398, Активни    47
Кавадарци   11952, Активни    79
Велес 10703, Активни    48
Гостивар    10241, Активни    26
Охрид 10178, Активни    136
Струмица    8744, Активни     24
Штип  8691, Активни     34
Кичево      6046, Активни     24
Кочани      5505, Активни     43
Струга      5154, Активни     25
Гевгелија   4832, Активни     47
Неготино    4110, Активни     19
Ресен 3000, Активни     15
Радовиш     2822, Активни     26
Свети Николе      2774, Активни     7
Крива Паланка     2626, Активни     21
Делчево     2154, Активни     48
Берово      1834, Активни     13
Дебар 1808, Активни     12
Валандово   1593, Активни     4
Виница      1478, Активни     12
Пробиштип   1296, Активни     1
Кратово     1096, Активни     4
Богданци    1096, Активни     8
Крушево     1019, Активни     6
Демир Хисар 925, Активни      11
Македонски Брод   786, Активни      5
Демир Капија      629, Активни      5
Македонска Каменица     535, Активни      4
Пехчево     515, Активни      4
Дојран      366, Активни      0- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Ковид-19 статистика за време на викенд

РекламаВо последните три дена (од 26.08 до 28.08.2022), регистрирани се 389 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.561 тестови, пријавени се вкупно четири починати лица, две преку системот „Мој термин“ и две во последните три дена, евидентирани се и 698 оздравени пациенти, информира Министерството за здравство, повикувајќи се на податоците од Институтот за јавно здравје.
Од новорегистрираните 389 случаи, од Скопје се 205, Битола – 34, Охрид – 22, Куманово – 20, Прилеп – 14, Кавадарци и Делчево – 11, Тетово – 10, Кочани – 8, Велес – 7, Штип – 6, Гостивар – 5, Кичево, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка и Берово – по 4, Ресен и Богданци – по 3, Струмица , Радовиш и Дебар – по 2, Струга, Виница, Крушево и Македонски Брод – по 1.
Од вкупниот број позитивни (389), регистрирани се 94 реинфекции.
Од 698 оздравени пациенти, од Скопје се 335, Битола – 54, Куманово – 37, Кавадарци – 35, Прилеп, Охрид и Гевгелија – по 20, Тетово – 17, Кочани – 16, Неготино – 15, Штип и Берово – по 14, Струмица – 12, Гостивар – 11, Велес и Радовиш – по 10, Богданци – 7, Кичево и Струга – по 6, Крива Паланка, Делчево, Виница и Кратово – по 5, Демир Хисар – 4, Валандово – 3, Ресен, Дебар, Крушево, Демир Капија и Пехчево – по 2, Свети Никопе и Македонски Брод – по 1.
Во текот на изминатите три дена, пријавени се две починати лица, од Скопје (79г и 85г). Двете лица се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, регистрирани се две починати лица од Скопје (76г) и Кичево (63г), кои починале во домашни услови. Лицата се пријавени за починати во период од 18.08.2022-22.08.2022
Направени се 1.561 тестови преку: ИЈЗ-177, ЦЈЗ Скопје-143, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-3, ЦЈЗ Тетово-12, ЦЈЗ Куманово-38, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–69, Жан Митрев (Филип Втори)-27, Авицена-30, Биотек-211, Систина-61, лабораторија Лаор-14, Синлаб-4, Ремедика-9, Плодност-8, Генеа-10, Никоб Лаб-44, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 601.
Досега во земјата се направени вкупно 2 149 075 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 339 881, бројот на оздравени пациенти е 328 478, на починати е 9 477, а бројот на активни случаи изнесува 1 926.
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      159850, Активни   832
Куманово    18047, Активни    78
Битола      17729, Активни    170
Прилеп      15349, Активни    88
Тетово      14398, Активни    47
Кавадарци   11952, Активни    79
Велес 10703, Активни    48
Гостивар    10241, Активни    26
Охрид 10178, Активни    136
Струмица    8744, Активни     24
Штип  8691, Активни     34
Кичево      6046, Активни     24
Кочани      5505, Активни     43
Струга      5154, Активни     25
Гевгелија   4832, Активни     47
Неготино    4110, Активни     19
Ресен 3000, Активни     15
Радовиш     2822, Активни     26
Свети Николе      2774, Активни     7
Крива Паланка     2626, Активни     21
Делчево     2154, Активни     48
Берово      1834, Активни     13
Дебар 1808, Активни     12
Валандово   1593, Активни     4
Виница      1478, Активни     12
Пробиштип   1296, Активни     1
Кратово     1096, Активни     4
Богданци    1096, Активни     8
Крушево     1019, Активни     6
Демир Хисар 925, Активни      11
Македонски Брод   786, Активни      5
Демир Капија      629, Активни      5
Македонска Каменица     535, Активни      4
Пехчево     515, Активни      4
Дојран      366, Активни      0Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО