Tuesday, February 27, 2024
14.8 C
Skopje
spot_img

Мисијата на МААЕ што треба да замине за Запорожје денеска се очекува да пристигне во Киев

-Реклама-Мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), што треба да ја посети нуклеарната централа „Запорожје“ отпатува од Виена и подоцна во текот на денот треба да пристигне во Киев, соопшти украинското Министерство за надворешни работи.
„Се очекува мисијата да започне со работа во нуклеарната централа „Запорожје“ во наредните денови“, напиша на Фејсбук портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи Олег Николенко.
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, претходно денеска изјави дека Русија ќе ја гарантира безбедноста на мисијата на МААЕ во областите контролирани од руските сили околу нуклеарната централа „Запорожје“, во близина на градот Енергодар. (МИА)

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Мисијата на МААЕ што треба да замине за Запорожје денеска се очекува да пристигне во Киев

РекламаМисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), што треба да ја посети нуклеарната централа „Запорожје“ отпатува од Виена и подоцна во текот на денот треба да пристигне во Киев, соопшти украинското Министерство за надворешни работи.
„Се очекува мисијата да започне со работа во нуклеарната централа „Запорожје“ во наредните денови“, напиша на Фејсбук портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи Олег Николенко.
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, претходно денеска изјави дека Русија ќе ја гарантира безбедноста на мисијата на МААЕ во областите контролирани од руските сили околу нуклеарната централа „Запорожје“, во близина на градот Енергодар. (МИА)

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО