Tuesday, February 27, 2024
14.8 C
Skopje
spot_img

По наредбата на Путин за МОБИЛИЗАЦИЈА, цената на нафтата ВРТОГЛАВО се промени!

-Реклама-

Откако рускиот претседател Владимир Путин најави делумна воена мобилизација цената на нафтата се накачи за повеќе од 2 отсто. Поради оваа ескалација на војната во Украина, се појави загриженост за ограничување на снабдувањето со нафта и гас, објави БГНЕС.


Поточно, фјучерсите на суровата нафта „брент“ поскапеа за 2,28 долари или 2,5 отсто на 92,90 долари за барел во 09:07 часот. Вчера тие беа намалени за 1,38 долари.


Американската сурова нафта пак, West Texas Intermediate (WTI) се тргуваше за 86,16 долари за барел, што достигна раст од 2,22 долари или 2,6%.


Ескалацијата на војната ќе ја зголеми несигурноста за руските енергетски испораки, рече Ворен Патерсон, шефот за истражување на стоки во ING.


„Овој потег потенцијално може да доведе до повици за поагресивна акција против Русија во однос на западните санкции“, рече тој.


Нафтата се искачи на повеќегодишното ниво во март по избувнувањето на војната во Украина.


Во меѓувреме, Соединетите Држави рекоа дека не очекуваат пробив за заживување на иранскиот нуклеарен договор од 2015 година на Генералното собрание на ОН оваа недела. Оваа позиција ги намалува изгледите за враќање на иранските барели на меѓународниот пазар.


Групата производители на ОПЕК + моментално се зад своите производствени цели за досега рекордни 3,58 милиони барели дневно. Ова е околу 3,5% од глобалната побарувачка.


Инвеститорите очекуваат уште едно агресивно зголемување на каматните стапки од Федералните резерви на САД оваа недела. Оваа мерка може да доведе до рецесија и нагло намалување на побарувачката за гориво.


Шефот на саудискиот нафтен гигант Aramco (2222.SE) предупреди дека резервниот капацитет за производство на нафта во светот може брзо да се искористи додека глобалната економија закрепнува.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

По наредбата на Путин за МОБИЛИЗАЦИЈА, цената на нафтата ВРТОГЛАВО се промени!

Реклама

Откако рускиот претседател Владимир Путин најави делумна воена мобилизација цената на нафтата се накачи за повеќе од 2 отсто. Поради оваа ескалација на војната во Украина, се појави загриженост за ограничување на снабдувањето со нафта и гас, објави БГНЕС.


Поточно, фјучерсите на суровата нафта „брент“ поскапеа за 2,28 долари или 2,5 отсто на 92,90 долари за барел во 09:07 часот. Вчера тие беа намалени за 1,38 долари.


Американската сурова нафта пак, West Texas Intermediate (WTI) се тргуваше за 86,16 долари за барел, што достигна раст од 2,22 долари или 2,6%.


Ескалацијата на војната ќе ја зголеми несигурноста за руските енергетски испораки, рече Ворен Патерсон, шефот за истражување на стоки во ING.


„Овој потег потенцијално може да доведе до повици за поагресивна акција против Русија во однос на западните санкции“, рече тој.


Нафтата се искачи на повеќегодишното ниво во март по избувнувањето на војната во Украина.


Во меѓувреме, Соединетите Држави рекоа дека не очекуваат пробив за заживување на иранскиот нуклеарен договор од 2015 година на Генералното собрание на ОН оваа недела. Оваа позиција ги намалува изгледите за враќање на иранските барели на меѓународниот пазар.


Групата производители на ОПЕК + моментално се зад своите производствени цели за досега рекордни 3,58 милиони барели дневно. Ова е околу 3,5% од глобалната побарувачка.


Инвеститорите очекуваат уште едно агресивно зголемување на каматните стапки од Федералните резерви на САД оваа недела. Оваа мерка може да доведе до рецесија и нагло намалување на побарувачката за гориво.


Шефот на саудискиот нафтен гигант Aramco (2222.SE) предупреди дека резервниот капацитет за производство на нафта во светот може брзо да се искористи додека глобалната економија закрепнува.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО