Tuesday, February 27, 2024
14.8 C
Skopje
spot_img

Емотивна исповед на Федерер за моментот кога си ветил дека ќе стане број еден

-Реклама-За Федерер тенисот со години е негова најголема страст, но сега реши да се откаже од тоа
Познатиот тенисер Роџер Федерер е најодликуваниот тенисер на сите времиња со повеќе од 20 Грен слем трофеи. Откако наполни 41 година, тој одлучи дека е време да стави крај на професионалниот тенис.
Тој денеска ќе го одигра последниот натпревар, а верните навивачи веќе почнаа да се збогуваат со неговата фантастична игра.
Малку се знае за животот на славниот ас, но она што е познато е дека Федерер уште во 2002 година минуваше низ тежок период во животот. Тогаш почина човекот најодговорен за тоа каков шампион стана Роџер.Реклама
-Реклама-


Секој професионален спортист се врзува за тренер и тој едноставно станува дел од неговиот живот. Федерер го сметаше својот татко.
Она што беше Јелена Генчиќ за кариерата и животот на Новак Ѓоковиќ, тоа беше и Питер Картер за Федерер. Австралискиот тениски тренер беше првата врска на Федерер со тенисот. Го запознал кога имал девет години и го водел низ светот на овој спорт во тинејџерските години.
Непосредно пред Федерер да наполни 21 година, се случи трагедија која целосно му го смени погледот на светот. Неговиот тренер Картер почина во 2002 година
Во разговор со Федерер, тој дошол на идеја да отпатува со својата сопруга, која претходно го победила ракот, во Јужна Африка на сафари. За време на возењето, возачот морал да скршне за да избегне судар со комбето, па тие излетале од патот. Петар и возачот загинале на лице место, додека нивниот Ленд Ровер прелетал низ оградата на мостот и паднал во реката.
Во моментот кога се случи трагедијата, Федерер играше турнир во Канада, а веста за смртта на неговиот тренер го погоди како бомба. Тој бил толку вознемирен што плачејќи трчал низ улиците на Торонто, а по трагедијата долго време бил целосно неутешен. Со години го мачеше чувството на вина, бидејќи токму таа дестинација му ја предложи на славниот Картер.
На првиот меч од Дејвис купот после тоа, тој носеше дрес со името на Картер исцртано на грбот.
– Извини… О, човече, уште толку ми недостига тој човек. Се надевам дека ќе биде горд. Тој сигурно не би сакал да бидам природен талент. Мислам дека неговата смрт беше на некој начин мој повик за будење, бидејќи дури тогаш навистина почнав да тренирам – изјави Федерер.
glossy.espreso.co.rs- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Емотивна исповед на Федерер за моментот кога си ветил дека ќе стане број еден

РекламаЗа Федерер тенисот со години е негова најголема страст, но сега реши да се откаже од тоа
Познатиот тенисер Роџер Федерер е најодликуваниот тенисер на сите времиња со повеќе од 20 Грен слем трофеи. Откако наполни 41 година, тој одлучи дека е време да стави крај на професионалниот тенис.
Тој денеска ќе го одигра последниот натпревар, а верните навивачи веќе почнаа да се збогуваат со неговата фантастична игра.
Малку се знае за животот на славниот ас, но она што е познато е дека Федерер уште во 2002 година минуваше низ тежок период во животот. Тогаш почина човекот најодговорен за тоа каков шампион стана Роџер.
Секој професионален спортист се врзува за тренер и тој едноставно станува дел од неговиот живот. Федерер го сметаше својот татко.
Она што беше Јелена Генчиќ за кариерата и животот на Новак Ѓоковиќ, тоа беше и Питер Картер за Федерер. Австралискиот тениски тренер беше првата врска на Федерер со тенисот. Го запознал кога имал девет години и го водел низ светот на овој спорт во тинејџерските години.
Непосредно пред Федерер да наполни 21 година, се случи трагедија која целосно му го смени погледот на светот. Неговиот тренер Картер почина во 2002 година
Во разговор со Федерер, тој дошол на идеја да отпатува со својата сопруга, која претходно го победила ракот, во Јужна Африка на сафари. За време на возењето, возачот морал да скршне за да избегне судар со комбето, па тие излетале од патот. Петар и возачот загинале на лице место, додека нивниот Ленд Ровер прелетал низ оградата на мостот и паднал во реката.
Во моментот кога се случи трагедијата, Федерер играше турнир во Канада, а веста за смртта на неговиот тренер го погоди како бомба. Тој бил толку вознемирен што плачејќи трчал низ улиците на Торонто, а по трагедијата долго време бил целосно неутешен. Со години го мачеше чувството на вина, бидејќи токму таа дестинација му ја предложи на славниот Картер.
На првиот меч од Дејвис купот после тоа, тој носеше дрес со името на Картер исцртано на грбот.
– Извини… О, човече, уште толку ми недостига тој човек. Се надевам дека ќе биде горд. Тој сигурно не би сакал да бидам природен талент. Мислам дека неговата смрт беше на некој начин мој повик за будење, бидејќи дури тогаш навистина почнав да тренирам – изјави Федерер.
glossy.espreso.co.rsHtml code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО