Tuesday, July 9, 2024
28.8 C
Skopje

ДОДЕКА РОДИТЕЛИТЕ БЕЛЕ ВО РЕСТОРАН, НЕКОЈ ИМ ГО ЗЕЛ ДЕТЕТО ОД КРЕВЕТ: 15 години подоцна и понатаму веруваат дека ќе ја најдат

-Реклама-Кој ја украл Медлин МекКен и како 15 години нема нови индиции за ова киднaпирање, е прашање кое ги мачи и полицијата и родителите на исчезнатото девојче.
Медлин МекКан имала само три години кога исчезнала од креветот во хотелската соба во луксузното одморалиште Праја де Луче во португалскиот регион Алгарве.
Тоа се случи на 3 мај 2007 година. Оттогаш, лицето на малата Медлин се гледа насекаде: од аеродром, теретана, филмски екран до слики на телевизија помеѓу две реклами. Слатката русокоса девојка со дамка на зеницата на десното око ни се „напиша“ во сеќавањето, но никој не ја видел во живо од тогаш и до сега, цели 15 години.
Веќе 15 години низ светот се шират разни приказни, додека детективите тврдат дека знаат кој ја киднaпирал Медлин МекКен, но од девојката нема ни трага ни глас.
Како сето тоа започна?
Една недела пред да исчeзне Медлин, семејството МекКан отиде на семејно патување до португалскиот брег Алгарве.
Но, илузијата на среќа беше засекогаш уништена во мај 2007 година, кога малата Меди исчезнува од спалната соба на луксузното одморалиште.
15 години потрага донесоа многу лажни траги, лажни тврдења и голема бoлка за нејзините родители.
Никој никогаш не бил обвинет за киднaпирање на Медлин МекКен.

И како што наближува шеснаесеттата година од исчезнувањето, без никакво признание и без нови наводи, најпознатиот случај на исчезнато лице во светот може засекогаш да остане миcтерија.
3 мај 2007 г
Додека семејството МекКен уживаше во вечерата со пријателите во одморалиштето Праја де Луз каде што спиеја нивните три деца, малкумина знаеја како нивните животи засекогаш ќе се сменат.
Групата пријатели – кои станаа познати како Седумте Тапас – наизменично ги проверуваа своите деца во нивните соби. Во 21.05 часот, Гери МекКен ѕирна во спалната соба на неговите деца за да ги најде како длабоко спијат.
Педесет минути подоцна, Кејт МекКен отишла да направи слична проверка и ги затекнала своите близнаци како длабоко спијат додека креветот до нив бил празен. На местото каде што еднаш спиеше Меди, останало ќебенце и плишана играчка.
Додека гостите вечерале во ресторанот, во хотелот пробил срцепарателен звук.
„Никогаш во животот не сум слушнал таков плач“, изјавил келнерот на ресторанот на полицијата. Овде започна кошмарот на семејството МекКен кој не завршил до денес, 15 години подоцна.
Започнува пребарување на целата област, од која не се појавува ништо. Локалната полиција заклучува дека Медлин најверојатно е киднaпирана, иако нема знаци за тоа.
Новинарите пристигнуваат во бранови во малото туристичко место. Медиумите брмчат за киднaпирањето на Медлин МекКен.
Исчезнувањето на Медлин МекКен се совпадна со раѓањето на ерата на Интернет. Фејсбук и Твитер беа во повој, па веста одекна на социјалните мрежи. Сега целиот свет ги знаеше сите детали за киднaпирањето на малата Меди.
Сепак, таквиот публицитет неизбежно доведе до негативно влијание.
„Разговаравме за родителите и нивното однесување, нивниот говор на телото, контактот со очите и користењето на името на Меда. Се беше на место и беше јасно дека тие немаат никаква врска со киднaпирањето и исчезнувањето и тука моето мислење никогаш не се смени. “, рече Ксанте Малет, антрополог и криминолог кој работеше во форензичкиот центар во 2007 година кога исчезна Медлин МекКен.

Но, четири месеци по исчезнувањето, португалската полиција донела кучиња трагачи за да го претресат автомобилот и станот на родителите на Меди МекКан. Кучињата 13 пати го предупредиле ракувачот за мирис на кpв и смpт на двете места – и во автомобилот и во станот.
Тогаш португалската полиција ги обвинува родителите за исчезнувањето на нивното дете. Но, подоцна експертите рекоа дека „имаше премногу доверба во кучињата трагачи“, додека португалската полиција во 2007 година призна дека виталните форензички индиции можеби биле уништени неколку часа по исчезнувањето на Медлин, бидејќи местото на настанот не било соодветно обезбедено.
Еден од проблемите од самиот почеток беше тоа што полицијата мислеше дека детето залутало во текот на ноќта и никој не се сомневаше дека станува збор за киднaпирање.
Тоа резултираше со губење на она што полицијата го нарече „златен час“, првите 24 до 48 часа од истрагата за киднaпирање која се смета за критична за успешен исход.
Во јули следната година, McCanns беа ослободени од сите сомнежи, но штетата беше направена.
Без нови траги, истрагата заглави.
Но, МекКен никогаш не престана да ја бара својата ќерка.
Во 2011 година, тие побараа од тогашниот британски премиер Дејвид Камерон да започне „независна, транспарентна и сеопфатна“ истрага врз основа на сите достапни информации.
Две години подоцна, Скотланд Јард открива дека има „нови докази и нови сведоци“.
Полицијата набрзо го објави она што го опиша како „ново разбирање на настаните“ во ноќта кога исчезна Медлин МекКен.
Се вели дека местото на одморалиштето има „историја на сексуална експлоатација на деца“, наведувајќи 9 сексуални напади и 3 неуспешни напади врз британски девојки на возраст од 6 до 12 години кои биле на одмор во регионот помеѓу 2004 и 2006 година.
По 15 години од киднaпирањето, овој случај во Португалија се смета за застарен. Сега речиси и да нема шанси да се најде трага на исчезнатото девојче.

Откако во јавноста стигна информација дека извесен „русокос“ талка низ регионот во периодот на неговото исчезнување, полицијата соопшти дека можеби станува збор за „предпланирано киднaпирање“.
„Најверојатно ја однел непознат човек, веројатно некој кој веќе некое време го демне семејството и видел дека имаат навика да ги оставаат децата сами кога ќе излезат на вечера“, изјави тогаш началникот на полицијата.
Германската полиција излезе со нов осомничен маж. Имено, тој човек, познат по низа прекршоци, престојувал во истото одморалиште во моментот кога исчезнала малата Меди.
Иако нема дефинитивни докази против него, истрагата се уште е во тек.
Во моментов во светот постојат три посебни истраги – британска, германска и португалска и сите се поврзани со случајот МекКан.
Во меѓувреме, семејството МекКен сè уште чека одговор – 15 години подоцна. Кејт и Гери МекКен велат дека „не се откажале од надежта дека Медлин е сè уште жива“ и дека ќе се обединат со неа.

stil.kurir.rs

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

ДОДЕКА РОДИТЕЛИТЕ БЕЛЕ ВО РЕСТОРАН, НЕКОЈ ИМ ГО ЗЕЛ ДЕТЕТО ОД КРЕВЕТ: 15 години подоцна и понатаму веруваат дека ќе ја најдат

-Реклама-Кој ја украл Медлин МекКен и како 15 години нема нови индиции за ова киднaпирање, е прашање кое ги мачи и полицијата и родителите на исчезнатото девојче.
Медлин МекКан имала само три години кога исчезнала од креветот во хотелската соба во луксузното одморалиште Праја де Луче во португалскиот регион Алгарве.
Тоа се случи на 3 мај 2007 година. Оттогаш, лицето на малата Медлин се гледа насекаде: од аеродром, теретана, филмски екран до слики на телевизија помеѓу две реклами. Слатката русокоса девојка со дамка на зеницата на десното око ни се „напиша“ во сеќавањето, но никој не ја видел во живо од тогаш и до сега, цели 15 години.
Веќе 15 години низ светот се шират разни приказни, додека детективите тврдат дека знаат кој ја киднaпирал Медлин МекКен, но од девојката нема ни трага ни глас.
Како сето тоа започна?
Една недела пред да исчeзне Медлин, семејството МекКан отиде на семејно патување до португалскиот брег Алгарве.
Но, илузијата на среќа беше засекогаш уништена во мај 2007 година, кога малата Меди исчезнува од спалната соба на луксузното одморалиште.
15 години потрага донесоа многу лажни траги, лажни тврдења и голема бoлка за нејзините родители.
Никој никогаш не бил обвинет за киднaпирање на Медлин МекКен.

И како што наближува шеснаесеттата година од исчезнувањето, без никакво признание и без нови наводи, најпознатиот случај на исчезнато лице во светот може засекогаш да остане миcтерија.
3 мај 2007 г
Додека семејството МекКен уживаше во вечерата со пријателите во одморалиштето Праја де Луз каде што спиеја нивните три деца, малкумина знаеја како нивните животи засекогаш ќе се сменат.
Групата пријатели – кои станаа познати како Седумте Тапас – наизменично ги проверуваа своите деца во нивните соби. Во 21.05 часот, Гери МекКен ѕирна во спалната соба на неговите деца за да ги најде како длабоко спијат.
Педесет минути подоцна, Кејт МекКен отишла да направи слична проверка и ги затекнала своите близнаци како длабоко спијат додека креветот до нив бил празен. На местото каде што еднаш спиеше Меди, останало ќебенце и плишана играчка.
Додека гостите вечерале во ресторанот, во хотелот пробил срцепарателен звук.
„Никогаш во животот не сум слушнал таков плач“, изјавил келнерот на ресторанот на полицијата. Овде започна кошмарот на семејството МекКен кој не завршил до денес, 15 години подоцна.
Започнува пребарување на целата област, од која не се појавува ништо. Локалната полиција заклучува дека Медлин најверојатно е киднaпирана, иако нема знаци за тоа.
Новинарите пристигнуваат во бранови во малото туристичко место. Медиумите брмчат за киднaпирањето на Медлин МекКен.
Исчезнувањето на Медлин МекКен се совпадна со раѓањето на ерата на Интернет. Фејсбук и Твитер беа во повој, па веста одекна на социјалните мрежи. Сега целиот свет ги знаеше сите детали за киднaпирањето на малата Меди.
Сепак, таквиот публицитет неизбежно доведе до негативно влијание.
„Разговаравме за родителите и нивното однесување, нивниот говор на телото, контактот со очите и користењето на името на Меда. Се беше на место и беше јасно дека тие немаат никаква врска со киднaпирањето и исчезнувањето и тука моето мислење никогаш не се смени. “, рече Ксанте Малет, антрополог и криминолог кој работеше во форензичкиот центар во 2007 година кога исчезна Медлин МекКен.

Но, четири месеци по исчезнувањето, португалската полиција донела кучиња трагачи за да го претресат автомобилот и станот на родителите на Меди МекКан. Кучињата 13 пати го предупредиле ракувачот за мирис на кpв и смpт на двете места – и во автомобилот и во станот.
Тогаш португалската полиција ги обвинува родителите за исчезнувањето на нивното дете. Но, подоцна експертите рекоа дека „имаше премногу доверба во кучињата трагачи“, додека португалската полиција во 2007 година призна дека виталните форензички индиции можеби биле уништени неколку часа по исчезнувањето на Медлин, бидејќи местото на настанот не било соодветно обезбедено.
Еден од проблемите од самиот почеток беше тоа што полицијата мислеше дека детето залутало во текот на ноќта и никој не се сомневаше дека станува збор за киднaпирање.
Тоа резултираше со губење на она што полицијата го нарече „златен час“, првите 24 до 48 часа од истрагата за киднaпирање која се смета за критична за успешен исход.
Во јули следната година, McCanns беа ослободени од сите сомнежи, но штетата беше направена.
Без нови траги, истрагата заглави.
Но, МекКен никогаш не престана да ја бара својата ќерка.
Во 2011 година, тие побараа од тогашниот британски премиер Дејвид Камерон да започне „независна, транспарентна и сеопфатна“ истрага врз основа на сите достапни информации.
Две години подоцна, Скотланд Јард открива дека има „нови докази и нови сведоци“.
Полицијата набрзо го објави она што го опиша како „ново разбирање на настаните“ во ноќта кога исчезна Медлин МекКен.
Се вели дека местото на одморалиштето има „историја на сексуална експлоатација на деца“, наведувајќи 9 сексуални напади и 3 неуспешни напади врз британски девојки на возраст од 6 до 12 години кои биле на одмор во регионот помеѓу 2004 и 2006 година.
По 15 години од киднaпирањето, овој случај во Португалија се смета за застарен. Сега речиси и да нема шанси да се најде трага на исчезнатото девојче.

Откако во јавноста стигна информација дека извесен „русокос“ талка низ регионот во периодот на неговото исчезнување, полицијата соопшти дека можеби станува збор за „предпланирано киднaпирање“.
„Најверојатно ја однел непознат човек, веројатно некој кој веќе некое време го демне семејството и видел дека имаат навика да ги оставаат децата сами кога ќе излезат на вечера“, изјави тогаш началникот на полицијата.
Германската полиција излезе со нов осомничен маж. Имено, тој човек, познат по низа прекршоци, престојувал во истото одморалиште во моментот кога исчезнала малата Меди.
Иако нема дефинитивни докази против него, истрагата се уште е во тек.
Во моментов во светот постојат три посебни истраги – британска, германска и португалска и сите се поврзани со случајот МекКан.
Во меѓувреме, семејството МекКен сè уште чека одговор – 15 години подоцна. Кејт и Гери МекКен велат дека „не се откажале од надежта дека Медлин е сè уште жива“ и дека ќе се обединат со неа.

stil.kurir.rs

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО