Tuesday, June 25, 2024
28.8 C
Skopje

ПОГРЕБAH МИОДРАГ ЈЕШИЌ: Кремот на српскиот фудбал се прости од поранешниот играч и тренер на Партизан

-Реклама-Последен поздрав до легендарниот фудбалер и тренер на Партизан.
Миодраг Јешиќ, поранешен тренер и фудбалер на Партизан, ќе биде погребан денеска во Белград, а комеморацијата се одржа во 10 часот наутро на која присуствуваа бројни познати личности од светот на фудбалот.
На комеморацијата, меѓу другите, присуствуваа Марко Николиќ, поранешниот тренер на црно-белите, Саша Илиќ, долгогодишниот капитен на Партизан, како и Владимир Петровиќ, Дејан Ѓурѓевиќ, Станислав Караси….
Миодраг Јешиќ, роден 1958 година, својата сениорска фудбалска кариера ја започна во Партизан, каде што остана пет години (1980-1985).
Потоа се пресели во Турција и играше уште пет сезони за два тамошни клуба, Алтај и Трабзонспор.


Во Партизан се врати во 1991 година, но остана само една година, по што во 1994 година ја заврши играчката кариера во Турција.
Како тренер водеше бројни клубови и во Србија и во странство, а на црно-белата клупа беше два мандати во 1999/00 година. и 2006/07 година. години.
Негови најголеми успеси во тренерската кариера се првенството на Бугарија кое го освои во 2005 година со екипата на ЦСКА од Софија, а три години подоцна со екипата на Литекс го освои Купот на Бугарија. Исто така, во 2010 година ја освои титулата во либискиот шампионат, со екипата на Триполи.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

ПОГРЕБAH МИОДРАГ ЈЕШИЌ: Кремот на српскиот фудбал се прости од поранешниот играч и тренер на Партизан

-Реклама-Последен поздрав до легендарниот фудбалер и тренер на Партизан.
Миодраг Јешиќ, поранешен тренер и фудбалер на Партизан, ќе биде погребан денеска во Белград, а комеморацијата се одржа во 10 часот наутро на која присуствуваа бројни познати личности од светот на фудбалот.
На комеморацијата, меѓу другите, присуствуваа Марко Николиќ, поранешниот тренер на црно-белите, Саша Илиќ, долгогодишниот капитен на Партизан, како и Владимир Петровиќ, Дејан Ѓурѓевиќ, Станислав Караси….
Миодраг Јешиќ, роден 1958 година, својата сениорска фудбалска кариера ја започна во Партизан, каде што остана пет години (1980-1985).
Потоа се пресели во Турција и играше уште пет сезони за два тамошни клуба, Алтај и Трабзонспор.


Во Партизан се врати во 1991 година, но остана само една година, по што во 1994 година ја заврши играчката кариера во Турција.
Како тренер водеше бројни клубови и во Србија и во странство, а на црно-белата клупа беше два мандати во 1999/00 година. и 2006/07 година. години.
Негови најголеми успеси во тренерската кариера се првенството на Бугарија кое го освои во 2005 година со екипата на ЦСКА од Софија, а три години подоцна со екипата на Литекс го освои Купот на Бугарија. Исто така, во 2010 година ја освои титулата во либискиот шампионат, со екипата на Триполи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО