Monday, September 25, 2023
18.8 C
Skopje
HomeМАГАЗИНОваa xpaна треба да ја избегнувате доколку ви паѓа косата!

Оваa xpaна треба да ја избегнувате доколку ви паѓа косата!

-Реклама-


СИГУРНО ЗНАЕТЕ дека она што го јадеме и пиеме многу влијае на здравјето на нашата коса. Иако храната не е секогаш виновник за опаѓањето на косата, таа може да биде една од нив.

Меѓутоа, доколку страдате од опаѓање на косата, експертите советуваат да се држите настрана од одредени намирници. Подолу ви откриваме кои.

Преработени закуски/грицки

Додека лежите пред телевизорот, нема ништо подобро од грицкање чипс. Но, експертите за губење на косата велат дека одредени закуски кои се богати со шеќер и натриум не се најдобриот избор.

„Чипсот е богат со масти, што може да доведе до губење на косата и срцеви заболувања. Кога станува збор за губење на косата, најдоброто нешто што можете да направите е да избегнувате храна богата со шеќер и сол. Познато е дека овие две состојки предизвикуваат првут и опаѓање на косата. “, рече тој. е експерт за микропигментација на скалпот Амр Салем.

Тоа значи дека освен чипсот, треба да се држите подалеку и од слатки, газирани сокови, дури и некои житарки.

Суши

Можеби мислите дека рибата, која се наоѓа во суши, е извор на протеини кои помагаат во зајакнувањето на косата. Од една страна, ова е точно, но не е секогаш така.

“Самото суши не предизвикува опаѓање на косата, но често содржи многу сол што може да доведе до тоа. Солта предизвикува прекумерно производство на масло од скалпот, а протеините прават вашата коса да изгледа мрсна”, истакнува Салем.

За здрава коса, најдобро е да јадете лиснат зеленчук и јајца, кои содржат витамин А, кој го поттикнува растот на косата. А кога барате здрава ужина, одлучете се за помфрит од сладок компир. Ако губењето на косата ви предизвикува стрес и е претерано, не е лошо да побарате совет од дерматолог, кој може подобро да процени што го предизвикува проблемот и да ви помогне да дизајнирате план кој одговара на вашите потреби.

INDEX.HR

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО

Оваa xpaна треба да ја избегнувате доколку ви паѓа косата!

Реклама


СИГУРНО ЗНАЕТЕ дека она што го јадеме и пиеме многу влијае на здравјето на нашата коса. Иако храната не е секогаш виновник за опаѓањето на косата, таа може да биде една од нив.

Меѓутоа, доколку страдате од опаѓање на косата, експертите советуваат да се држите настрана од одредени намирници. Подолу ви откриваме кои.

Преработени закуски/грицки

Додека лежите пред телевизорот, нема ништо подобро од грицкање чипс. Но, експертите за губење на косата велат дека одредени закуски кои се богати со шеќер и натриум не се најдобриот избор.

„Чипсот е богат со масти, што може да доведе до губење на косата и срцеви заболувања. Кога станува збор за губење на косата, најдоброто нешто што можете да направите е да избегнувате храна богата со шеќер и сол. Познато е дека овие две состојки предизвикуваат првут и опаѓање на косата. “, рече тој. е експерт за микропигментација на скалпот Амр Салем.

Тоа значи дека освен чипсот, треба да се држите подалеку и од слатки, газирани сокови, дури и некои житарки.

Суши

Можеби мислите дека рибата, која се наоѓа во суши, е извор на протеини кои помагаат во зајакнувањето на косата. Од една страна, ова е точно, но не е секогаш така.

“Самото суши не предизвикува опаѓање на косата, но често содржи многу сол што може да доведе до тоа. Солта предизвикува прекумерно производство на масло од скалпот, а протеините прават вашата коса да изгледа мрсна”, истакнува Салем.

За здрава коса, најдобро е да јадете лиснат зеленчук и јајца, кои содржат витамин А, кој го поттикнува растот на косата. А кога барате здрава ужина, одлучете се за помфрит од сладок компир. Ако губењето на косата ви предизвикува стрес и е претерано, не е лошо да побарате совет од дерматолог, кој може подобро да процени што го предизвикува проблемот и да ви помогне да дизајнирате план кој одговара на вашите потреби.

INDEX.HR

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО