Tuesday, July 9, 2024
28.8 C
Skopje

ИЗВАДЕТЕ ГО НАСОБРАНИОТ СЕКРЕТ И ОТРОВИ ОД БЕЛИТЕ ДРОБОВИ Задолжително направете го овој препарат и радикално исчистете ги дишните патишта

-Реклама-Земете две супени лажици наутро на празен стомак и навечер два часа пред оброцитеАко сте пушач повеќе од пет години, досега сигурно барем еднаш сте имале бронхитис, кој се карактеризира со специфична кашлица. Секако, најдобро би било да се откажете од цигарите засекогаш и да го продолжите животот за најмалку десет години.Меѓутоа, доколку сè уште не сте подготвени за ваков „радикален“ чекор, ви предлагаме во секојдневната исхрана да ги вклучите следните намирници.КРОМИДМногубројните придобивки од кромидот и лукот се веќе надалеку познати. Овие намирници имаат и антиканцерогено дејство и се одлична превентивна мерка за многу малигни заболувања. Црниот кромид е особено ефикасен за спречување на разни респираторни инфекции.ЃУМБИРОвој древен источен зачин е познат уште од античко време по неговото чудесно лековито дејство. Ѓумбирот е важен и за исфрлање на секретот насобран во белите дробови поради пушењето.КУРКУМАОвој неверојатен жолт зачин е богат со витамини и минерали, а содржи и лековити омега 3 масни киселини. На куркумата и се припишуваат антивирусни, антибактериски и антиканцерогени ефекти, па затоа се препорачува да го вклучите овој зачин во вашата секојдневна исхрана.РЕЦЕПТ ЗА ЕЛИКСИРПОТРЕБНО: За сирупот за чудотворна кашлица и средството за чистење бели дробови ќе ви требаат следниве состојки:400 гр кромид,
1 л вода,
400 гр шеќер,
2 лажички куркума,
исчистен мал корен од ѓумбир.
ПОДГОТОВКА: Во тенџере истурете вода, шеќер и оставете да зоврие. Додадете излупен кромид, исечкан и рендан корен од ѓумбир (големина на палецот). Истурете ја куркумата и кога ќе зоврие намалете ја температурата. Гответе додека количината не се намали за половина. Процедете, истурете во чиста стаклена тегла и кога целосно ќе се излади ставете го во фрижидер.


Земете две супени лажици наутро на празен стомак и навечер два часа пред оброците


alo.rs

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

ИЗВАДЕТЕ ГО НАСОБРАНИОТ СЕКРЕТ И ОТРОВИ ОД БЕЛИТЕ ДРОБОВИ Задолжително направете го овој препарат и радикално исчистете ги дишните патишта

-Реклама-Земете две супени лажици наутро на празен стомак и навечер два часа пред оброцитеАко сте пушач повеќе од пет години, досега сигурно барем еднаш сте имале бронхитис, кој се карактеризира со специфична кашлица. Секако, најдобро би било да се откажете од цигарите засекогаш и да го продолжите животот за најмалку десет години.Меѓутоа, доколку сè уште не сте подготвени за ваков „радикален“ чекор, ви предлагаме во секојдневната исхрана да ги вклучите следните намирници.КРОМИДМногубројните придобивки од кромидот и лукот се веќе надалеку познати. Овие намирници имаат и антиканцерогено дејство и се одлична превентивна мерка за многу малигни заболувања. Црниот кромид е особено ефикасен за спречување на разни респираторни инфекции.ЃУМБИРОвој древен источен зачин е познат уште од античко време по неговото чудесно лековито дејство. Ѓумбирот е важен и за исфрлање на секретот насобран во белите дробови поради пушењето.КУРКУМАОвој неверојатен жолт зачин е богат со витамини и минерали, а содржи и лековити омега 3 масни киселини. На куркумата и се припишуваат антивирусни, антибактериски и антиканцерогени ефекти, па затоа се препорачува да го вклучите овој зачин во вашата секојдневна исхрана.РЕЦЕПТ ЗА ЕЛИКСИРПОТРЕБНО: За сирупот за чудотворна кашлица и средството за чистење бели дробови ќе ви требаат следниве состојки:400 гр кромид,
1 л вода,
400 гр шеќер,
2 лажички куркума,
исчистен мал корен од ѓумбир.
ПОДГОТОВКА: Во тенџере истурете вода, шеќер и оставете да зоврие. Додадете излупен кромид, исечкан и рендан корен од ѓумбир (големина на палецот). Истурете ја куркумата и кога ќе зоврие намалете ја температурата. Гответе додека количината не се намали за половина. Процедете, истурете во чиста стаклена тегла и кога целосно ќе се излади ставете го во фрижидер.


Земете две супени лажици наутро на празен стомак и навечер два часа пред оброците


alo.rs

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО