Thursday, February 22, 2024
7.8 C
Skopje
spot_img

Рецепт за посна руска салата: Вака е поубава и од мрсната

-Реклама-

Оваа салата е една од омилените на славските трпези

Реклама
-Реклама-


Оваа празнична салата е претежно позната како мрсна, но подеднакво е вкусна и во посна варијанта. Рецептот за посна руска салата кој ви го пренесуваме е тестиран.

СОСТОЈКИ:

-Реклама-

200гр грашок
200гр компири
200гр морков
5 кисели краставички
200-300гр посен мајонез
Сол

ПОДГОТОВКА:

Излупете ги и сварете ги компирите и морковите. Згответе ги грашокот и морковот. Процедете го целиот зеленчук за да се отстрани вишокот вода, а потоа исечете ги компирите и морковите на ситни коцки, како и краставиците. Во поголем сад измешајте го целиот сварен зеленчук.

Посипете по вкус и додадете мајонез, па внимателно измешајте и оставете да се излади. Сервирајте во помали чинии и по желба украсете со магдонос.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Рецепт за посна руска салата: Вака е поубава и од мрсната

Реклама

Оваа салата е една од омилените на славските трпези


Оваа празнична салата е претежно позната како мрсна, но подеднакво е вкусна и во посна варијанта. Рецептот за посна руска салата кој ви го пренесуваме е тестиран.

СОСТОЈКИ:

200гр грашок
200гр компири
200гр морков
5 кисели краставички
200-300гр посен мајонез
Сол

ПОДГОТОВКА:

Излупете ги и сварете ги компирите и морковите. Згответе ги грашокот и морковот. Процедете го целиот зеленчук за да се отстрани вишокот вода, а потоа исечете ги компирите и морковите на ситни коцки, како и краставиците. Во поголем сад измешајте го целиот сварен зеленчук.

Посипете по вкус и додадете мајонез, па внимателно измешајте и оставете да се излади. Сервирајте во помали чинии и по желба украсете со магдонос.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО