Tuesday, May 21, 2024
21.8 C
Skopje

ОПЕРЦИЈАТА JA ЧИНEШЕ ЖИВОТ – Младата актерка почина поради последиците од зафатот што го имаше пред десет години

-Реклама-Актерката Чарлби Дин почина на 29 август годинава, сега се објавени резултатите од обдукцијата. Како што пишува американскиот магазин „Пипл“, Чарлби Дин, кој почина на 32-годишна возраст, доживеал компликација поврзана со операцијата во 2012 година.
Јужноафриканската актерка и модел Чарлби Дин, ѕвездата на филмот „Триаголник на тагата“ (Триаголник на тагата), овогодинешниот добитник на Златната палма, ненадејно почина во болница во Њујорк, објави нејзината портпаролка пред четири месеци. Причината за смртта била непозната.
Претставник на Одделот за медицински истражувања во Њујорк за „Пипл“ изјави дека до трагедијата дошло поради сепса предизвикана од бактерии.
Сепсата беше компликација на аспленија, односно недостаток на слезина, која беше отстранета пред 10 години.
Сепсата е предизвикана од бактерија наречена капноцитофага. Тоа е многу ретка инфекција и постојат различни видови на гореспоменатите бактерии кои се развиваат во устата на луѓето, а се присутни и во устата на кучињата и мачките, според ЦДЦ. Посебно чувствителни се луѓето со автоимуни болести и без слезина. Не е познато дали каснувањето или блискиот контакт со животното довеле до инфекција.
Чарлби Дин е родена на 5 февруари 1990 година во Кејп Таун, Јужна Африка, почнала да се занимава со манекенство на шестгодишна возраст, а потоа по 20-годишна возраст ја започнала својата филмска кариера глумејќи во два јужноафрикански филма „Spud“ во 2010 година и „ Spud 2 ” во 2013 година, со Џон Клиз. Таа исто така глумеше во американскиот хорор филм од 2017 година “Don’t Sleep” и следната година во филмот “An Interview with God”.
sd.rs

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

ОПЕРЦИЈАТА JA ЧИНEШЕ ЖИВОТ – Младата актерка почина поради последиците од зафатот што го имаше пред десет години

-Реклама-Актерката Чарлби Дин почина на 29 август годинава, сега се објавени резултатите од обдукцијата. Како што пишува американскиот магазин „Пипл“, Чарлби Дин, кој почина на 32-годишна возраст, доживеал компликација поврзана со операцијата во 2012 година.
Јужноафриканската актерка и модел Чарлби Дин, ѕвездата на филмот „Триаголник на тагата“ (Триаголник на тагата), овогодинешниот добитник на Златната палма, ненадејно почина во болница во Њујорк, објави нејзината портпаролка пред четири месеци. Причината за смртта била непозната.
Претставник на Одделот за медицински истражувања во Њујорк за „Пипл“ изјави дека до трагедијата дошло поради сепса предизвикана од бактерии.
Сепсата беше компликација на аспленија, односно недостаток на слезина, која беше отстранета пред 10 години.
Сепсата е предизвикана од бактерија наречена капноцитофага. Тоа е многу ретка инфекција и постојат различни видови на гореспоменатите бактерии кои се развиваат во устата на луѓето, а се присутни и во устата на кучињата и мачките, според ЦДЦ. Посебно чувствителни се луѓето со автоимуни болести и без слезина. Не е познато дали каснувањето или блискиот контакт со животното довеле до инфекција.
Чарлби Дин е родена на 5 февруари 1990 година во Кејп Таун, Јужна Африка, почнала да се занимава со манекенство на шестгодишна возраст, а потоа по 20-годишна возраст ја започнала својата филмска кариера глумејќи во два јужноафрикански филма „Spud“ во 2010 година и „ Spud 2 ” во 2013 година, со Џон Клиз. Таа исто така глумеше во американскиот хорор филм од 2017 година “Don’t Sleep” и следната година во филмот “An Interview with God”.
sd.rs

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО