Sunday, June 16, 2024
17.8 C
Skopje

АКТЕРКАТА СО ОВАА ДИЕТА ОСЛАБЕ 48 КГ: Сега овој трик го сподели со СИТЕ ЖЕНИ

-Реклама-За некои улоги се здебели, за други ослабе. Меѓутоа, во еден момент го достигнала својот врв, а потоа успеала да ослабе дури 48 килограми. Додека се обидуваше да биде витка во личниот живот, улогата на Бриџит Џонс бараше од неа да се здебели. Првиот пат 15 килограми, а вториот пат многу повеќе.Оваа импресивна трансформација актерката успеа да ја повтори двапати. Всушност, како што пренесува dnevno.rs, Рене следела специфичен план на исхрана во обид да се здебели, но и кога сакала да ослабе.Таа јадеше 4.000 калории дневно – двојно повеќе од препорачаната дневна доза за жените – за да се спакува со килограми за улогата. Меѓутоа, за да ослабе, таа со години ја следеше Зона диетата, која влијае на целокупното здравје на телото, а не само на слабеењето.Што е Зонска диета?За време на Зонската диета се земаат јаглехидрати, протеини и масти во точно определен процент – 40:30:30. Со таква балансирана исхрана се постигнува таканаречената „зона“ во која шеќерот во крвта е стабилен, а нивото на хормоните е избалансирано.Идеално, секој оброк треба да содржи 40 проценти јаглени хидрати, 30 проценти протеини и 30 проценти масти. Интервалот помеѓу оброците треба да биде најмалку пет часа. Појадокот се јаде најмалку еден час по будењето и треба да пиете повеќе од два литра вода дневно.Типични оброци Зонска диетаПојадок: Палачинки од хељда со сирење и јаболко, мафин од брусница и портокал, омлет, песто пита со јајца и пршута.Ручек: Пилешко на скара со салата, пилешко на скара во салата Цезар, готвачка салата со свежо јаболко како страна.Вечера: Пилешки гради, пилешко со пармезан и артишок, свинско со кисела зелка, полнети пиперки со наут.espreso.co.rs

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

АКТЕРКАТА СО ОВАА ДИЕТА ОСЛАБЕ 48 КГ: Сега овој трик го сподели со СИТЕ ЖЕНИ

-Реклама-За некои улоги се здебели, за други ослабе. Меѓутоа, во еден момент го достигнала својот врв, а потоа успеала да ослабе дури 48 килограми. Додека се обидуваше да биде витка во личниот живот, улогата на Бриџит Џонс бараше од неа да се здебели. Првиот пат 15 килограми, а вториот пат многу повеќе.Оваа импресивна трансформација актерката успеа да ја повтори двапати. Всушност, како што пренесува dnevno.rs, Рене следела специфичен план на исхрана во обид да се здебели, но и кога сакала да ослабе.Таа јадеше 4.000 калории дневно – двојно повеќе од препорачаната дневна доза за жените – за да се спакува со килограми за улогата. Меѓутоа, за да ослабе, таа со години ја следеше Зона диетата, која влијае на целокупното здравје на телото, а не само на слабеењето.Што е Зонска диета?За време на Зонската диета се земаат јаглехидрати, протеини и масти во точно определен процент – 40:30:30. Со таква балансирана исхрана се постигнува таканаречената „зона“ во која шеќерот во крвта е стабилен, а нивото на хормоните е избалансирано.Идеално, секој оброк треба да содржи 40 проценти јаглени хидрати, 30 проценти протеини и 30 проценти масти. Интервалот помеѓу оброците треба да биде најмалку пет часа. Појадокот се јаде најмалку еден час по будењето и треба да пиете повеќе од два литра вода дневно.Типични оброци Зонска диетаПојадок: Палачинки од хељда со сирење и јаболко, мафин од брусница и портокал, омлет, песто пита со јајца и пршута.Ручек: Пилешко на скара со салата, пилешко на скара во салата Цезар, готвачка салата со свежо јаболко како страна.Вечера: Пилешки гради, пилешко со пармезан и артишок, свинско со кисела зелка, полнети пиперки со наут.espreso.co.rs

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО