Sunday, September 24, 2023
18.8 C
Skopje
HomeЗДРАВЈЕСАМО ШТО ПРОБАЛА ОД БОЖИЌНАТА ХРАНА СЕ ОНЕСВЕСТИЛА - Лекарите и соопштиле...

САМО ШТО ПРОБАЛА ОД БОЖИЌНАТА ХРАНА СЕ ОНЕСВЕСТИЛА – Лекарите и соопштиле ужасна вест!

-Реклама-Студентка која рече дека мистериозно се разболела пред две години на Божиќ, ја подига свеста за нејзината хронична болест на нејзиниот профил на TikTok.
Се сеќава дека се чувствувала слабо, страдала од постојани стомачни болки и имала крв во столицата. Таа рече дека одбила да верува дека нешто не е во ред додека не се врати дома на божиќна вечера. Харман рече дека испила два зала од својот празничен оброк пред да се онесвести на каучот.
Таа се разбудила во болничка соба со веста дека боледува од тешка неухранетост и дехидрација. Таа рече дека останала во болница на лекување со стероиди и имуносупресиви. По магнетна резонанца, на Луси наводно и била дијагностицирана Кронова болест, неизлечива состојба која предизвикува воспаление и иритација на дигестивниот тракт. Едукација за болеста
– За да го одморам моето тело, ме ставија на цевка за хранење околу шест месеци пред полека повторно да почнам да се хранам правилно, но морам да се држам до одредени намирници како ориз и пилешко, за да не ги иритирам цревата.
Харман почна да објавува за нејзината болест на TikTok, каде има милион лајкови на нејзиниот профил и повеќе од 5.000 следбеници.
– Прво направив видео-приказни за мојот живот и здравствени проблеми, а потоа почнав да снимам комични спотови на таа тема. Добив многу убави одговори од луѓе кои се мачеа со слични работи, но еден коментар што навистина ме трогна беше од еден човек кој ги виде моите видеа и сфати дека има слични симптоми, па отиде на преглед и дозна дека има рак на дебелото црево. храброст“, рече Луси.
– За среќа, бидејќи рано отиде на преглед, болеста може да се лекува. Беше неверојатно да се слушне дека моите видеа му помогнаа толку многу – додаде таа.
Вообичаени симптоми на Кронова болест вклучуваат:
– Дијареа
– Треска
– Замор
– Болки и грчеви во стомакот
– Крв во столицата
– Рани во устата
– Намален апетит и слабеење
– Болка или дренажа во близина или околу анусот поради воспаление (фистула)

sd.rs

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО

САМО ШТО ПРОБАЛА ОД БОЖИЌНАТА ХРАНА СЕ ОНЕСВЕСТИЛА – Лекарите и соопштиле ужасна вест!

РекламаСтудентка која рече дека мистериозно се разболела пред две години на Божиќ, ја подига свеста за нејзината хронична болест на нејзиниот профил на TikTok.
Се сеќава дека се чувствувала слабо, страдала од постојани стомачни болки и имала крв во столицата. Таа рече дека одбила да верува дека нешто не е во ред додека не се врати дома на божиќна вечера. Харман рече дека испила два зала од својот празничен оброк пред да се онесвести на каучот.
Таа се разбудила во болничка соба со веста дека боледува од тешка неухранетост и дехидрација. Таа рече дека останала во болница на лекување со стероиди и имуносупресиви. По магнетна резонанца, на Луси наводно и била дијагностицирана Кронова болест, неизлечива состојба која предизвикува воспаление и иритација на дигестивниот тракт. Едукација за болеста
– За да го одморам моето тело, ме ставија на цевка за хранење околу шест месеци пред полека повторно да почнам да се хранам правилно, но морам да се држам до одредени намирници како ориз и пилешко, за да не ги иритирам цревата.
Харман почна да објавува за нејзината болест на TikTok, каде има милион лајкови на нејзиниот профил и повеќе од 5.000 следбеници.
– Прво направив видео-приказни за мојот живот и здравствени проблеми, а потоа почнав да снимам комични спотови на таа тема. Добив многу убави одговори од луѓе кои се мачеа со слични работи, но еден коментар што навистина ме трогна беше од еден човек кој ги виде моите видеа и сфати дека има слични симптоми, па отиде на преглед и дозна дека има рак на дебелото црево. храброст“, рече Луси.
– За среќа, бидејќи рано отиде на преглед, болеста може да се лекува. Беше неверојатно да се слушне дека моите видеа му помогнаа толку многу – додаде таа.
Вообичаени симптоми на Кронова болест вклучуваат:
– Дијареа
– Треска
– Замор
– Болки и грчеви во стомакот
– Крв во столицата
– Рани во устата
– Намален апетит и слабеење
– Болка или дренажа во близина или околу анусот поради воспаление (фистула)

sd.rs

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО