Sunday, June 16, 2024
17.8 C
Skopje

Пет вредни совети за убавина од нашите баби

-Реклама-

Сигурно досега сте пробале многу скапи третмани, па време е да се свртите кон традиционалните методи

Реклама

Негата на лицето и телото се незаменлив дел од нашите животи, како за мажите, така и особено за жените. Сепак, третманите за убавина можат да чинат цело богатство, а понекогаш ни се чини дека тие немаат голем ефект на долг рок. Од друга страна, гледаме фотографии од нашите баби и забележуваме дека нивната природна убавина и нега не е постигната со современите медицински препарати, туку напротив традиционалните природни третмани во домашни услови.

-Реклама-

Ви пренесуваме пет едноставни бабински совети за нега и убавина.

-Реклама-

Јајце за косата

Свежо изматеното јајце е совршено за коса, особено оние кои сакаат да поминуваат време на ветер или мраз. Скршете го јајцето, изматете го и втријте во косата. Почекајте пет минути и потоа добро исплакнете ја косата. Ова е одличен третман за регенерација на косата, го враќа сјајот и компензира за изгубените протеини.

Масло за коса

Земете маслиново или сончогледово масло, а потоа тријте го во косата околу 15 минути пред миење, а потоа прво исплакнете го со топла вода во која сте ставиле сок од лимон. После тоа, еднаш измијте ја косата со нанесување шампон.

Прашок за пециво на лицето

Наместо да купувате средства за отстранување шминка и чистење на лицето, купете само еден прашок за пециво. Растворете една лажица прашок за пециво во чаша топла вода, добро измешајте и измијте го лицето со оваа течност, а потоа добро исплакнете го и сите нечистотии ќе исчезнат.

Масло од роза за лице

Маслото од роза е совршено за нега на лицето, усните и телото воопшто, но се нанесува на помали површини поради можностите за негово добивање. Соберете свежи ливчиња од роза и гмечете ги во рацете додека течноста не истече во нив, а потоа тапкајте ги по лицето.

Вазелин

Вазелинот е најдобриот производ за нега на кожата кој за малку пари може да се најде на полиците во супермаркетите и аптеките. Нанесете го на лицето за да ги ублажите брчките, да ја залечи испуканата кожа и да ги залечи раните и исечениците.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Пет вредни совети за убавина од нашите баби

-Реклама-

Сигурно досега сте пробале многу скапи третмани, па време е да се свртите кон традиционалните методи

Реклама

Негата на лицето и телото се незаменлив дел од нашите животи, како за мажите, така и особено за жените. Сепак, третманите за убавина можат да чинат цело богатство, а понекогаш ни се чини дека тие немаат голем ефект на долг рок. Од друга страна, гледаме фотографии од нашите баби и забележуваме дека нивната природна убавина и нега не е постигната со современите медицински препарати, туку напротив традиционалните природни третмани во домашни услови.

Ви пренесуваме пет едноставни бабински совети за нега и убавина.

Јајце за косата

Свежо изматеното јајце е совршено за коса, особено оние кои сакаат да поминуваат време на ветер или мраз. Скршете го јајцето, изматете го и втријте во косата. Почекајте пет минути и потоа добро исплакнете ја косата. Ова е одличен третман за регенерација на косата, го враќа сјајот и компензира за изгубените протеини.

Масло за коса

Земете маслиново или сончогледово масло, а потоа тријте го во косата околу 15 минути пред миење, а потоа прво исплакнете го со топла вода во која сте ставиле сок од лимон. После тоа, еднаш измијте ја косата со нанесување шампон.

Прашок за пециво на лицето

Наместо да купувате средства за отстранување шминка и чистење на лицето, купете само еден прашок за пециво. Растворете една лажица прашок за пециво во чаша топла вода, добро измешајте и измијте го лицето со оваа течност, а потоа добро исплакнете го и сите нечистотии ќе исчезнат.

Масло од роза за лице

Маслото од роза е совршено за нега на лицето, усните и телото воопшто, но се нанесува на помали површини поради можностите за негово добивање. Соберете свежи ливчиња од роза и гмечете ги во рацете додека течноста не истече во нив, а потоа тапкајте ги по лицето.

Вазелин

Вазелинот е најдобриот производ за нега на кожата кој за малку пари може да се најде на полиците во супермаркетите и аптеките. Нанесете го на лицето за да ги ублажите брчките, да ја залечи испуканата кожа и да ги залечи раните и исечениците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО