Monday, September 25, 2023
18.8 C
Skopje
HomeМАКЕДОНИЈАСлавчо Попоски најавуа високи температури но и можно невреме - еве кога!

Славчо Попоски најавуа високи температури но и можно невреме – еве кога!

-Реклама-

Нашата територија, но и територијата на целиот регион во следните дестина дена ќе се наоѓа под влијание на топла воздушна маса која продира од југ (северните предели на Африка). Времето ќе биде сончево со натпросечно високи максимални дневни температури на воздухот, додека наутро и понатаму ќе биде свежо.

Од средината на оваа седмица локално ќе има повеќе облачност, а од петок и за време на викендот во попладневните часови ќе има изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. И во делови од Скопската котлина од петок попладне ќе има услови за нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Наутро температурите ќе се спуштаат во интервалот од 10 до 17 степени, додека особено во Малешевијата температурата ќе се спушта и под 10 степени, а максималните дневни температури на воздухот како што кажавме ќе бидат натпросечно високи и ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 35 степени.

Ув индексот во следните неколку денови ќе има висока вредност и ќе изнесува 7.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО

Славчо Попоски најавуа високи температури но и можно невреме – еве кога!

Реклама

Нашата територија, но и територијата на целиот регион во следните дестина дена ќе се наоѓа под влијание на топла воздушна маса која продира од југ (северните предели на Африка). Времето ќе биде сончево со натпросечно високи максимални дневни температури на воздухот, додека наутро и понатаму ќе биде свежо.

Од средината на оваа седмица локално ќе има повеќе облачност, а од петок и за време на викендот во попладневните часови ќе има изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. И во делови од Скопската котлина од петок попладне ќе има услови за нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Наутро температурите ќе се спуштаат во интервалот од 10 до 17 степени, додека особено во Малешевијата температурата ќе се спушта и под 10 степени, а максималните дневни температури на воздухот како што кажавме ќе бидат натпросечно високи и ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 35 степени.

Ув индексот во следните неколку денови ќе има висока вредност и ќе изнесува 7.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО