Tuesday, May 21, 2024
21.8 C
Skopje

Попоски најавува силно невреме со пороен дожд и грмежи!

-Реклама-

На убавото и натпросечно топло време во Македонија му доаѓа крајот, што значи дека под влијание на Џеновски циклон, во недела и во понеделник кај нас ќе дојде до поголема промена на времето.

Реклама

На повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поради загреаната атмосфера и тоа поради високите температури кои ги имаме овие денови, локално процесите ќе бидат поинтензивни и застапени во форма на невреме, проследено со интензивен пороен дожд, силен јужен ветер (над 50/60 км/час), силни електрични празнења и со појава на град кој локално би можел да биде покрупен.

-Реклама-

Најинтензивни врнежи за време на овој циклон ќе има во западната половина од државава (локално над 30 л/м2 воден талог). Од понеделник ќе биде и посвежо со максимални температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 28 степени.

-Реклама-

И во Скопскиот регион очекуваме појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а во делови од котлината ќе има услови и за појава на невреме.

Апелираме во случај на појава на електрични празнења, да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Инаку силно невреме овој викенд ќе има на многу места низ регионот, а можна е појава дури и на Суперќелијско невреме. Постои опасност од поплави.

Во алпскиот регион ќе има поинтензивни врнежи од снег.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Попоски најавува силно невреме со пороен дожд и грмежи!

-Реклама-

На убавото и натпросечно топло време во Македонија му доаѓа крајот, што значи дека под влијание на Џеновски циклон, во недела и во понеделник кај нас ќе дојде до поголема промена на времето.

Реклама

На повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поради загреаната атмосфера и тоа поради високите температури кои ги имаме овие денови, локално процесите ќе бидат поинтензивни и застапени во форма на невреме, проследено со интензивен пороен дожд, силен јужен ветер (над 50/60 км/час), силни електрични празнења и со појава на град кој локално би можел да биде покрупен.

Најинтензивни врнежи за време на овој циклон ќе има во западната половина од државава (локално над 30 л/м2 воден талог). Од понеделник ќе биде и посвежо со максимални температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 28 степени.

И во Скопскиот регион очекуваме појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а во делови од котлината ќе има услови и за појава на невреме.

Апелираме во случај на појава на електрични празнења, да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Инаку силно невреме овој викенд ќе има на многу места низ регионот, а можна е појава дури и на Суперќелијско невреме. Постои опасност од поплави.

Во алпскиот регион ќе има поинтензивни врнежи од снег.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО