Monday, April 15, 2024
27.8 C
Skopje

Силно невреме ќе ја зафати Македонија, предупредува Славчо Попоски

-Реклама-

Невремето во регионот веќе прави проблеми и предизвикува штети, а постои опасност и од локални поројни поплави.

Реклама

Под влијание на силен Џеновски циклон, утре особено од попладневните часови, па во текот на ноќта кон понеделник и во понеделник на многу места низ Македонија ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

-Реклама-

Поради загреаната атмосфера и исполнета со енергија и тоа поради многу високите температури овие неколку денови, локално процесите ќе бидат интензивни и застапени во форма на невреме, проследено со интензивен пороен дожд, силен јужен ветер, силни и чести електрични празнења и со појава на град кој локално би можел да биде и крупен.

-Реклама-

И во Скопскиот регион очекуваме нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината ќе има услови и за појава на невреме.

Најмногу врнежи за време на овој циклон ќе има во западната половина од државава, и локално таму ќе наврнат над 40 л/м2 воден талог.

Апелираме во случај на појава на силно невреме и на силни и чести електрични празнења, граѓаните да бидат крајно внимателни, односно да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Температурите од понеделник ќе опаднат за 6 до 8 степени во споредба со сегашните, и тогаш максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 28 степени. Од вторник времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и значително посуво.

Инаку овие денови над Македонското небо и тоа поради изразеното јужно воздушно струење е присутна Сахарска прашина и песок, со што и атмосферата е значително заматена.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Силно невреме ќе ја зафати Македонија, предупредува Славчо Попоски

Реклама

Невремето во регионот веќе прави проблеми и предизвикува штети, а постои опасност и од локални поројни поплави.

Под влијание на силен Џеновски циклон, утре особено од попладневните часови, па во текот на ноќта кон понеделник и во понеделник на многу места низ Македонија ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Поради загреаната атмосфера и исполнета со енергија и тоа поради многу високите температури овие неколку денови, локално процесите ќе бидат интензивни и застапени во форма на невреме, проследено со интензивен пороен дожд, силен јужен ветер, силни и чести електрични празнења и со појава на град кој локално би можел да биде и крупен.

И во Скопскиот регион очекуваме нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината ќе има услови и за појава на невреме.

Најмногу врнежи за време на овој циклон ќе има во западната половина од државава, и локално таму ќе наврнат над 40 л/м2 воден талог.

Апелираме во случај на појава на силно невреме и на силни и чести електрични празнења, граѓаните да бидат крајно внимателни, односно да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Температурите од понеделник ќе опаднат за 6 до 8 степени во споредба со сегашните, и тогаш максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 28 степени. Од вторник времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и значително посуво.

Инаку овие денови над Македонското небо и тоа поради изразеното јужно воздушно струење е присутна Сахарска прашина и песок, со што и атмосферата е значително заматена.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО