Friday, December 1, 2023
4.8 C
Skopje
spot_img

Попоски со вонредно метео: Македонија ќе ја зафати силно невреме со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

-Реклама-

Под влијание на силен Џеновски циклон, како и на изразена влажна и нестабилна воздушна маса, денес попладне и навечер, во текот на ноќта кон утрешниот ден и утре на многу места низ Македонија ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Реклама

Поради загреаната атмосфера и исполнета со енергија, и тоа поради високите температури овие денови, локално процесите ќе бидат интензивни и застапени во форма на невреме, проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни и чести електрични празнења, силен ветер и со појава на град кој локално би можел да биде и крупен.

-Реклама-

И во Скопскиот регион очекуваме нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината ќе има услови за појава на невреме.

Апелираме во случај на појава на силно невреме, како и на силни и чести електрични празнења граѓаните да бидат крајно внимателни, односно да не се претстојува на отворен простор, како и под осамени дрвја.

За време на овој циклон најмногу врнежи ќе има во западната половина од државава ( локално ќе наврнат над 40 л/м2 воден талог).

Од утре ќе биде и посвежо, што значи ќе има пад на температурите за 6 до 8 степени во споредба на сегашните, и максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 28 степени.

Од вторник времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и значително посуво, иако локално ќе има услови за повремен слаб дожд. Наутро ќе биде релативно свежо со минимални температури кој ќе се спуштаат во интервалот од 8 до 15 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Попоски со вонредно метео: Македонија ќе ја зафати силно невреме со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Реклама

Под влијание на силен Џеновски циклон, како и на изразена влажна и нестабилна воздушна маса, денес попладне и навечер, во текот на ноќта кон утрешниот ден и утре на многу места низ Македонија ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Поради загреаната атмосфера и исполнета со енергија, и тоа поради високите температури овие денови, локално процесите ќе бидат интензивни и застапени во форма на невреме, проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни и чести електрични празнења, силен ветер и со појава на град кој локално би можел да биде и крупен.

И во Скопскиот регион очекуваме нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината ќе има услови за појава на невреме.

Апелираме во случај на појава на силно невреме, како и на силни и чести електрични празнења граѓаните да бидат крајно внимателни, односно да не се претстојува на отворен простор, како и под осамени дрвја.

За време на овој циклон најмногу врнежи ќе има во западната половина од државава ( локално ќе наврнат над 40 л/м2 воден талог).

Од утре ќе биде и посвежо, што значи ќе има пад на температурите за 6 до 8 степени во споредба на сегашните, и максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 28 степени.

Од вторник времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и значително посуво, иако локално ќе има услови за повремен слаб дожд. Наутро ќе биде релативно свежо со минимални температури кој ќе се спуштаат во интервалот од 8 до 15 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО