Tuesday, May 21, 2024
21.8 C
Skopje

Домашен рецепт за отстранување на забен камен

-Реклама-

Во продавниците и аптеките може да се купат секакви препарати за избелување на заби кои често содржат штетни хемикалии. Затоа користењето на природни препарати би било далеку поефикасен метод, подостапен, но и поевтин.

Реклама

МОЖЕБИ ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ

-Реклама-

Потенцијата може да се врати и во подоцнежните години!

-Реклама-

Доколку имате слаб слух или зуење во ушите, не оставајте ништо на случајноста туку делувајте превентивно. Експертите препорачуваат да се пие два пати на ден
Sponsored by MonadPlug
На пример, маслото од кокос можете да го ставите во устата или да го нанесете на забите. Повторете ја постапката неколку пати неделно и ќе забележите позитивни резултати што се однесува на избелувањето на забите и отстранувањето на забниот камен.

Еве два рецепти како да направите здрав раствор за хигиена во устата.

Состојки:

неколку капки масло од нане

пеперминт

лимон

анис

Само ставете по неколку капки од овие масла во чаша со вода и исперете ја устата.

Втор рецепт:

пола шолја свеж рузмарин

1 шолја од свежо нане

2 шолја вода

Подготовка:

Ставете ја водата да зоврие, потоа додајте ги билките и варете уште неколку минути. Потоа оставете ја смесата да мирува неколку минути, процедете ја и оставете ја да се олади. Со проладената смеса исперете ја устата.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Домашен рецепт за отстранување на забен камен

-Реклама-

Во продавниците и аптеките може да се купат секакви препарати за избелување на заби кои често содржат штетни хемикалии. Затоа користењето на природни препарати би било далеку поефикасен метод, подостапен, но и поевтин.

Реклама

МОЖЕБИ ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ

Потенцијата може да се врати и во подоцнежните години!

Доколку имате слаб слух или зуење во ушите, не оставајте ништо на случајноста туку делувајте превентивно. Експертите препорачуваат да се пие два пати на ден
Sponsored by MonadPlug
На пример, маслото од кокос можете да го ставите во устата или да го нанесете на забите. Повторете ја постапката неколку пати неделно и ќе забележите позитивни резултати што се однесува на избелувањето на забите и отстранувањето на забниот камен.

Еве два рецепти како да направите здрав раствор за хигиена во устата.

Состојки:

неколку капки масло од нане

пеперминт

лимон

анис

Само ставете по неколку капки од овие масла во чаша со вода и исперете ја устата.

Втор рецепт:

пола шолја свеж рузмарин

1 шолја од свежо нане

2 шолја вода

Подготовка:

Ставете ја водата да зоврие, потоа додајте ги билките и варете уште неколку минути. Потоа оставете ја смесата да мирува неколку минути, процедете ја и оставете ја да се олади. Со проладената смеса исперете ја устата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО