Friday, December 1, 2023
4.8 C
Skopje
spot_img

Ова треба да го знаат сите пушачи – ова се природни прочистувачи од никотин

-Реклама-

Тутунот и цигарите се исклучително штетни за здравјето и честопати, доста е тешко човекот да се ослободи од оваа навика. Но, дури и да успее, влијанието на никотинот врз телото ќе трае со години.

Реклама

Сепак, постојат намирници кои може да помогнат телото да го исфрли никотинот.

-Реклама-

Брокулата, на пример, е богата со витамините Ц и Б-5, а пушењето го намалува нивото на витамин Ц во организмот.

Во таа смисла, корисни се и карфиолот, кељот, цвеклото, зелката, репката и келерабата. И сокот од портокал е богат со витамин Ц. Редовното консумирање портокали ќе го забрза метаболизмот и ќе го ослободи телото од стрес.

Никотинот го разградува колагенот – најважниот протеин во телото, а витаминот Ц игра важна улога во неговото обновување. Никотинот го оштетува и квалитетот на кожата. Сокот од морков, во тој поглед, кој го спречува и забавува стареењето, содржи витамини А, Ц, К и Б, за кои, исто така, е докажано дека се ефикасни во елиминирањето на никотинот.

Спанаќот е еден од најздравите зеленчуци бидејќи содржи големи количини фолна киселина. Го штити панкреасот од штетните влијанија на никотинот. Јадењето спанаќ се препорачува и за луѓе со висок крвен притисок, поради благотворното дејство на калиумот.

Кивито го нормализира нивото на витамините А, Ц и Е. Го намалува таложењето на метаболити кои предизвикуваат рак. Друга предност е тоа што кивито помага и во чистење на црниот дроб

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Ова треба да го знаат сите пушачи – ова се природни прочистувачи од никотин

Реклама

Тутунот и цигарите се исклучително штетни за здравјето и честопати, доста е тешко човекот да се ослободи од оваа навика. Но, дури и да успее, влијанието на никотинот врз телото ќе трае со години.

Сепак, постојат намирници кои може да помогнат телото да го исфрли никотинот.

Брокулата, на пример, е богата со витамините Ц и Б-5, а пушењето го намалува нивото на витамин Ц во организмот.

Во таа смисла, корисни се и карфиолот, кељот, цвеклото, зелката, репката и келерабата. И сокот од портокал е богат со витамин Ц. Редовното консумирање портокали ќе го забрза метаболизмот и ќе го ослободи телото од стрес.

Никотинот го разградува колагенот – најважниот протеин во телото, а витаминот Ц игра важна улога во неговото обновување. Никотинот го оштетува и квалитетот на кожата. Сокот од морков, во тој поглед, кој го спречува и забавува стареењето, содржи витамини А, Ц, К и Б, за кои, исто така, е докажано дека се ефикасни во елиминирањето на никотинот.

Спанаќот е еден од најздравите зеленчуци бидејќи содржи големи количини фолна киселина. Го штити панкреасот од штетните влијанија на никотинот. Јадењето спанаќ се препорачува и за луѓе со висок крвен притисок, поради благотворното дејство на калиумот.

Кивито го нормализира нивото на витамините А, Ц и Е. Го намалува таложењето на метаболити кои предизвикуваат рак. Друга предност е тоа што кивито помага и во чистење на црниот дроб

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО