Sunday, May 19, 2024
17.8 C
Skopje

Одличен трик: Со овие три состојки ќе ја исчистите гумата на белите патики!

-Реклама-

Белите патики се секогаш супер тренди, лесни за комбинирање и изгледаат одлично во секоја комбинација. Сепак, тие лесно се валкаат, а машината за перење не е секогаш идеален избор. Иако денешните машини за перење имаат различни програми за перење алишта и обувки, точно е дека центрифуга често може да ги оштети.

Реклама

Кога станува збор за бели чевли, гумата на патиките по миењето станува жолта или добива грди дамки.

-Реклама-

Сепак, постои еден одличен трик за тоа како да ја вратите сјајноста на чевлите.

-Реклама-

Се што ви треба е:

-сода бикарбона
-вода
-малку оцет

Измешајте вода и оцет, во еднакви пропорции, а потоа додадете сода бикарбона – сами одредете ја количината – важно е да се добие густа маса.

Земете стара четка, натопете ја во пастата и изрибајте ги патиките.

Кога ќе завршите, исплакнете ги со топла вода и оставете да се исушат на топол воздух.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Одличен трик: Со овие три состојки ќе ја исчистите гумата на белите патики!

-Реклама-

Белите патики се секогаш супер тренди, лесни за комбинирање и изгледаат одлично во секоја комбинација. Сепак, тие лесно се валкаат, а машината за перење не е секогаш идеален избор. Иако денешните машини за перење имаат различни програми за перење алишта и обувки, точно е дека центрифуга често може да ги оштети.

Реклама

Кога станува збор за бели чевли, гумата на патиките по миењето станува жолта или добива грди дамки.

Сепак, постои еден одличен трик за тоа како да ја вратите сјајноста на чевлите.

Се што ви треба е:

-сода бикарбона
-вода
-малку оцет

Измешајте вода и оцет, во еднакви пропорции, а потоа додадете сода бикарбона – сами одредете ја количината – важно е да се добие густа маса.

Земете стара четка, натопете ја во пастата и изрибајте ги патиките.

Кога ќе завршите, исплакнете ги со топла вода и оставете да се исушат на топол воздух.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО