Tuesday, July 23, 2024
33.8 C
Skopje

9 начини да го забрзате метаболизмот по 40. година: Вратете се во одлична форма

-Реклама-

Ако се случи редовно да тренирате и да пробувате диети, а да не забележите промени, тогаш можеби бавниот метаболизам ве спречува да ги достигнете вашите цели.

Реклама

Секогаш е добро да се донесе одлука да се започне здрав начин на живот, но има моменти кога годините ја саботираат визијата за фит линија.

-Реклама-

Сосема е природно што со возраста нашиот метаболизам станува побавен и има потреба од поголема „помош“ за да се забрза.

-Реклама-

Метаболизмот е процес со кој вашето тело ја претвора храната во енергија. Тоа е сложен процес кој вклучува неколку хемиски реакции и игра клучна улога во одржувањето на вашето целокупно здравје и благосостојба. Меѓутоа, како што стареете, метаболизмот почнува да се забавува, поради што се појавуваат несакани килограми, се повеќе се уморувате, а некои здравствени проблеми се појавуваат како несакан ефект, пишува „Theperectworkut.com“.

Ако имате над 40 години, можеби сте забележале дека е потешко да ослабете отколку порано, и покрај здравата исхрана и редовното вежбање. Но, не грижете се, постојат неколку начини да го зајакнете метаболизмот и да го подобрите целокупното здравје, дури и по 40.

1. Зголемете го внесот на протеини
Протеинот игра клучна улога во градењето и обновувањето на мускулното ткиво. Тоа е исто така клучен фактор за зајакнување на вашиот метаболизам. Истражувањата покажаа дека исхраната богата со протеини може да ви помогне да стекнете мускули, што е исто така идеално за вашиот метаболизам.

За да го максимизирате внесот на протеини, имајте за цел да консумирате околу грам протеини на килограм телесна тежина дневно. Добри извори на протеини вклучуваат посно месо, риба, живина, јајца, млечни производи и растенија како што се леќата или гравот.

2. Пијте повеќе зелен чај
Зелениот чај содржи моќен антиоксиданс епигалокатехин галат (EGCG), за кој е докажано дека го поттикнува метаболизмот. Затоа, потрудете се зелениот чај да биде дел од вашето секојдневие. Експертите препорачуваат две до три шолји дневно.

3. Наспијте се
Несоницата, лошото „темпо“ на спиење и слабиот квалитет на спиење може во голема мера да ја саботираат вашата мисија кон побрз метаболизам. Ако сте лишени од сон, тоа ја успорува работата на цревата и целиот ваш метаболизам, па дури и добивате тежина, покажуваат истражувањата.

Треба да спиете најмалку седум до осум часа за да „се доведете во ред“.

4. Тренинг за сила
Овие тренинзи се главно фокусирани на градење и развој на вашите мускули. Затоа е одлична идеја да додадете мал предизвик на вашите тренинзи, како кревање тегови или обиди да направите некои влечења. И во овој случај, една студија покажа дека, кога станува збор само за овој тренинг, луѓето кои додале тренинг за сила имале значително побрз метаболизам по 24 недели. Секако, ова се однесува на учесниците кои го испитувале подобрувањето на метаболизмот само преку тренинг за сила.

5. Интензивни тренинзи
Вежбите со висок интензитет се одличен начин да го забрзате вашето тело и метаболизам. Овие обуки се нарекуваат и HIT-обуки, што е специјална обука. Кога правите HIT тренинг, добивате добри резултати без да претерувате. Ваквите тренинзи се поретки, но посилни од другите.

6. Пијте многу ладна вода
Сигурно веќе безброј пати сте слушнале за внесување доволно течност на дневна основа, што не можеме да го оспориме, бидејќи водата е неопходна за здраво функционирање на метаболизмот. Имајте на ум дека, покрај тоа што е добро хидрирана, водата е многу важен фактор за варење на храната.

Ладната вода особено добро влијае на нашиот организам, бидејќи тогаш има задача да ја загрее таа вода. Едно истражување го потврди ова, ставајќи ги на тест учесниците кои испиле 500 милилитри ладна вода, по што по одредено време имале побрз метаболизам од оние кои пиеле потопло.

7. Избегнувајте стресни ситуации
Хроничниот стрес често доведува до зголемување на нивото на кортизол, што може да го забави вашиот метаболизам и, спротивно на вашата цел, да додаде килограми. Затоа е многу важно работата на телото да биде придружена со работа на менталното здравје, покажува студијата.

8. Додадете зачини во вашата исхрана
Одредени зачини како кајенскиот пипер, ѓумбирот и куркумата се покажале во истражувањата дека имаат позитивен ефект и помагаат во забрзување на метаболизмот. Погрижете се да ги користите овие зачини кога подготвувате храна.

9. Намалете го алкохолот
Истражувањата покажаа дека алкохолот го успорува вашиот метаболизам, поточно, има негативни ефекти врз вашиот метаболизам и го забавува процесот на слабеење и согорување на калории.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

9 начини да го забрзате метаболизмот по 40. година: Вратете се во одлична форма

-Реклама-

Ако се случи редовно да тренирате и да пробувате диети, а да не забележите промени, тогаш можеби бавниот метаболизам ве спречува да ги достигнете вашите цели.

Реклама

Секогаш е добро да се донесе одлука да се започне здрав начин на живот, но има моменти кога годините ја саботираат визијата за фит линија.

Сосема е природно што со возраста нашиот метаболизам станува побавен и има потреба од поголема „помош“ за да се забрза.

Метаболизмот е процес со кој вашето тело ја претвора храната во енергија. Тоа е сложен процес кој вклучува неколку хемиски реакции и игра клучна улога во одржувањето на вашето целокупно здравје и благосостојба. Меѓутоа, како што стареете, метаболизмот почнува да се забавува, поради што се појавуваат несакани килограми, се повеќе се уморувате, а некои здравствени проблеми се појавуваат како несакан ефект, пишува „Theperectworkut.com“.

Ако имате над 40 години, можеби сте забележале дека е потешко да ослабете отколку порано, и покрај здравата исхрана и редовното вежбање. Но, не грижете се, постојат неколку начини да го зајакнете метаболизмот и да го подобрите целокупното здравје, дури и по 40.

1. Зголемете го внесот на протеини
Протеинот игра клучна улога во градењето и обновувањето на мускулното ткиво. Тоа е исто така клучен фактор за зајакнување на вашиот метаболизам. Истражувањата покажаа дека исхраната богата со протеини може да ви помогне да стекнете мускули, што е исто така идеално за вашиот метаболизам.

За да го максимизирате внесот на протеини, имајте за цел да консумирате околу грам протеини на килограм телесна тежина дневно. Добри извори на протеини вклучуваат посно месо, риба, живина, јајца, млечни производи и растенија како што се леќата или гравот.

2. Пијте повеќе зелен чај
Зелениот чај содржи моќен антиоксиданс епигалокатехин галат (EGCG), за кој е докажано дека го поттикнува метаболизмот. Затоа, потрудете се зелениот чај да биде дел од вашето секојдневие. Експертите препорачуваат две до три шолји дневно.

3. Наспијте се
Несоницата, лошото „темпо“ на спиење и слабиот квалитет на спиење може во голема мера да ја саботираат вашата мисија кон побрз метаболизам. Ако сте лишени од сон, тоа ја успорува работата на цревата и целиот ваш метаболизам, па дури и добивате тежина, покажуваат истражувањата.

Треба да спиете најмалку седум до осум часа за да „се доведете во ред“.

4. Тренинг за сила
Овие тренинзи се главно фокусирани на градење и развој на вашите мускули. Затоа е одлична идеја да додадете мал предизвик на вашите тренинзи, како кревање тегови или обиди да направите некои влечења. И во овој случај, една студија покажа дека, кога станува збор само за овој тренинг, луѓето кои додале тренинг за сила имале значително побрз метаболизам по 24 недели. Секако, ова се однесува на учесниците кои го испитувале подобрувањето на метаболизмот само преку тренинг за сила.

5. Интензивни тренинзи
Вежбите со висок интензитет се одличен начин да го забрзате вашето тело и метаболизам. Овие обуки се нарекуваат и HIT-обуки, што е специјална обука. Кога правите HIT тренинг, добивате добри резултати без да претерувате. Ваквите тренинзи се поретки, но посилни од другите.

6. Пијте многу ладна вода
Сигурно веќе безброј пати сте слушнале за внесување доволно течност на дневна основа, што не можеме да го оспориме, бидејќи водата е неопходна за здраво функционирање на метаболизмот. Имајте на ум дека, покрај тоа што е добро хидрирана, водата е многу важен фактор за варење на храната.

Ладната вода особено добро влијае на нашиот организам, бидејќи тогаш има задача да ја загрее таа вода. Едно истражување го потврди ова, ставајќи ги на тест учесниците кои испиле 500 милилитри ладна вода, по што по одредено време имале побрз метаболизам од оние кои пиеле потопло.

7. Избегнувајте стресни ситуации
Хроничниот стрес често доведува до зголемување на нивото на кортизол, што може да го забави вашиот метаболизам и, спротивно на вашата цел, да додаде килограми. Затоа е многу важно работата на телото да биде придружена со работа на менталното здравје, покажува студијата.

8. Додадете зачини во вашата исхрана
Одредени зачини како кајенскиот пипер, ѓумбирот и куркумата се покажале во истражувањата дека имаат позитивен ефект и помагаат во забрзување на метаболизмот. Погрижете се да ги користите овие зачини кога подготвувате храна.

9. Намалете го алкохолот
Истражувањата покажаа дека алкохолот го успорува вашиот метаболизам, поточно, има негативни ефекти врз вашиот метаболизам и го забавува процесот на слабеење и согорување на калории.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО