Friday, December 1, 2023
4.8 C
Skopje
spot_img

Славчо Попоски: Студот и снегот доаѓаат и на Балканот – еве кога!

-Реклама-

Поголем дел од Европскиот Континент од недела ќе биде погоден од многу студен воздух кој се спушта од Арктикот и истиот ќе услови дури и снежни врнежи. Снег дури се очекува понекаде и на пониските места.

Реклама

Од ова прво спуштање на поларниот вртлог ќе бидат зафатени и земјите од Балканот, особено Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина каде не се исклучува појавата и на првите мразени и на слана веќе од недела па натаму.

-Реклама-

Освен ова, од средината на следната седмица ќе пристигне и првиот поинтензивен снег и снежна покривка, особено на планините. Не се исклучува можноста снежната граница да се спушти и на надморска височина од околу, па дури и под 1000 метри.

Локално на планините ќе наврне многу снег (над 50 цм).

Овој студен бран малку ќе се почувствува во Македонија, и тоа во текот на ноќта недела кон понеделник и ќе биде проследен со северен ветер, како и со локален дожд.

Се на се летото во срцето на есента ќе биде заменето со вистинска зима ширум стариот континент и на Балканот, но не и во Македонија.

Не се исклучува можноста првите снегулки на планините на Балканот да започнат веќе од недела.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Славчо Попоски: Студот и снегот доаѓаат и на Балканот – еве кога!

Реклама

Поголем дел од Европскиот Континент од недела ќе биде погоден од многу студен воздух кој се спушта од Арктикот и истиот ќе услови дури и снежни врнежи. Снег дури се очекува понекаде и на пониските места.

Од ова прво спуштање на поларниот вртлог ќе бидат зафатени и земјите од Балканот, особено Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина каде не се исклучува појавата и на првите мразени и на слана веќе од недела па натаму.

Освен ова, од средината на следната седмица ќе пристигне и првиот поинтензивен снег и снежна покривка, особено на планините. Не се исклучува можноста снежната граница да се спушти и на надморска височина од околу, па дури и под 1000 метри.

Локално на планините ќе наврне многу снег (над 50 цм).

Овој студен бран малку ќе се почувствува во Македонија, и тоа во текот на ноќта недела кон понеделник и ќе биде проследен со северен ветер, како и со локален дожд.

Се на се летото во срцето на есента ќе биде заменето со вистинска зима ширум стариот континент и на Балканот, но не и во Македонија.

Не се исклучува можноста првите снегулки на планините на Балканот да започнат веќе од недела.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО