Thursday, April 18, 2024
12.8 C
Skopje

Во колку часот треба да ручате за да ослабете?

-Реклама-

Кога станува збор за губење на тежината, доследноста е клучна, како и подготовката и планирањето на оброците. Дури и времето кога појадуваме, ручаме и вечераме има своја улога.

Реклама

„Што јадеме за ручек е важно, но треба да се земат предвид и метаболизмот и деноноќниот ритам“, изјави д-р Река Б. Кумар за The Parade.

-Реклама-

Имајќи го тоа на ум, д-р Кумар вели дека е најдобро да се јаде ручек помеѓу 10 и 14 часот, односно четири до пет часа по појадокот кога нивото на шеќер во крвта е стабилно. Со други зборови, ако појадувате околу 8 часот, ручекот треба да го планирате околу 12 или 13 часот, пишува Индекс.

-Реклама-

Една неодамнешна студија на Northwestern Medicine ја поддржува оваа методологија, наведувајќи дека времето за вечера треба да го следи истиот распоред како и вашите претходни оброци, осигурувајќи се дека нема повеќе од четири до пет часа помеѓу ручекот и вечерата.

„Ако ви треба ужина за да ве засити до следниот оброк, контролирајте ја големината на порцијата за да избегнете прејадување. И обидете се да јадете нешто со протеини, како половина шолја свежо сирење со боровинки или грст бадеми со нискомаслено сирење“, советувал докторот.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Hello, Monetag!

Во колку часот треба да ручате за да ослабете?

Реклама

Кога станува збор за губење на тежината, доследноста е клучна, како и подготовката и планирањето на оброците. Дури и времето кога појадуваме, ручаме и вечераме има своја улога.

„Што јадеме за ручек е важно, но треба да се земат предвид и метаболизмот и деноноќниот ритам“, изјави д-р Река Б. Кумар за The Parade.

Имајќи го тоа на ум, д-р Кумар вели дека е најдобро да се јаде ручек помеѓу 10 и 14 часот, односно четири до пет часа по појадокот кога нивото на шеќер во крвта е стабилно. Со други зборови, ако појадувате околу 8 часот, ручекот треба да го планирате околу 12 или 13 часот, пишува Индекс.

Една неодамнешна студија на Northwestern Medicine ја поддржува оваа методологија, наведувајќи дека времето за вечера треба да го следи истиот распоред како и вашите претходни оброци, осигурувајќи се дека нема повеќе од четири до пет часа помеѓу ручекот и вечерата.

„Ако ви треба ужина за да ве засити до следниот оброк, контролирајте ја големината на порцијата за да избегнете прејадување. И обидете се да јадете нешто со протеини, како половина шолја свежо сирење со боровинки или грст бадеми со нискомаслено сирење“, советувал докторот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО