Tuesday, May 21, 2024
21.8 C
Skopje

Попоски најавува голем пад на температурите во Македонија

-Реклама-

Oваа седмица ќе биде најврнежливо и најстудено со пад на температурите дури за повеќе од 10 степени во споредба со оние температури кои ги имавме предходните денови, кога максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 15 степени.

Реклама

За време на овој студен бран, не се исклучува можноста на највисоките планински врвови во Македонија (над 2500 м.н.в) да дојде до првото провејување на по некоја снегулка за оваа сезона, а ќе треба да се вклучи и греењето во домовите.

-Реклама-

Од средината на оваа седмица повторно температурите ќе бидат во пораст и ќе биде потопло.

-Реклама-

Да напоменеме дека за време на утрешниот поголем влажен бран од запад, најмногу врнежи ќе има во западните предели и локално ќе наврнат над 30 л/м2 воден талог.

Инаку на многу планини во целиот регион веќе падна првиот снег.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Попоски најавува голем пад на температурите во Македонија

-Реклама-

Oваа седмица ќе биде најврнежливо и најстудено со пад на температурите дури за повеќе од 10 степени во споредба со оние температури кои ги имавме предходните денови, кога максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 15 степени.

Реклама

За време на овој студен бран, не се исклучува можноста на највисоките планински врвови во Македонија (над 2500 м.н.в) да дојде до првото провејување на по некоја снегулка за оваа сезона, а ќе треба да се вклучи и греењето во домовите.

Од средината на оваа седмица повторно температурите ќе бидат во пораст и ќе биде потопло.

Да напоменеме дека за време на утрешниот поголем влажен бран од запад, најмногу врнежи ќе има во западните предели и локално ќе наврнат над 30 л/м2 воден талог.

Инаку на многу планини во целиот регион веќе падна првиот снег.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО