Sunday, May 19, 2024
17.8 C
Skopje

Јадете го ова пред спиење – oваа храна му помага на телото да ги согорите мастите додека спиете

-Реклама-

Сите знаеме дека редовното консумирање храна во текот на ноќта доведува до дебелеење. Ова е особено точно ако грицкате храна која содржи преработени јаглехидрати и скроб, како што се лебот и оризот, како и омилените јадења како што се чипсот и колачите, кои се ниски со влакна и богати со шеќер. Можеби брзо ќе почувствувате глад, но ако не ја користите конвертираната енергија, тие калории може да се складираат како маснотии.

Реклама

Експертите велат дека е најдобро да не легнете гладни, но што правите кога стомакот ќе почне да ви мрмори откако ќе ги исклучите светлата?

-Реклама-

Обидете се да земете закуска богата со протеини, како сирење, пишува City Magazine.

-Реклама-

Ова е храната користена во студијата на Државниот универзитет во Флорида објавена во 2018 година, која покажа дека консумирањето 30 грама протеини приближно 30 минути пред спиење може позитивно да влијае на метаболизмот.

Ако не сте љубител на сирење, нема проблем. Постојат многу други добри протеински избори на располагање:

„Обидете се да јадете парчиња протеин како пилешко, печено говедско месо, тофу, варени јајца или мала шака бадеми 30 минути пред спиење за да се чувствувате сити во текот на ноќта“, сугерира експертот Бриџит Аџи.

Бадемите или оревите се едни од најздравите јаткасти плодови кои можете да ги јадете и може да бидат особено добар избор за луѓето кои се нетолерантни на лактоза, вегани или едноставно не сакаат млечни производи.

Јаткастите плодови се општо познати по нивните здрави масти, како и дека се добар извор на протеини и хранливи материи како витамин Е, селен и магнезиум.

Само јадете ги разумно – односно ограничете го внесот, бидејќи калориите може брзо да се соберат.

Ако млечните производи не се проблем, може да размислите и за стапчиња со сирење од моцарела. Со помалку од 100 калории по парче, овие мали, но моќни закуски обезбедуваат шест грама протеини со само еден грам јаглени хидрати, како и калциум и витамин Д.

Плус, нема да мора да се грижите за прејадување, благодарение на нивните претходно спакувани порции.

Иако оваа мала промена може да направи чуда, вистинскиот клуч за слабеење е намалувањето на калориите. Откажувањето од нездравите грицки е голем дел од тоа, а доброто планирање може да помогне.

„Планирањето оброци со посни протеини и зеленчук на секои четири до пет часа ќе ја обезбеди потребната енергија за да се започне и одржува губење на тежината“, вели Ејџи.

Се разбира, паметното грицкање не е важно само навечер.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Јадете го ова пред спиење – oваа храна му помага на телото да ги согорите мастите додека спиете

-Реклама-

Сите знаеме дека редовното консумирање храна во текот на ноќта доведува до дебелеење. Ова е особено точно ако грицкате храна која содржи преработени јаглехидрати и скроб, како што се лебот и оризот, како и омилените јадења како што се чипсот и колачите, кои се ниски со влакна и богати со шеќер. Можеби брзо ќе почувствувате глад, но ако не ја користите конвертираната енергија, тие калории може да се складираат како маснотии.

Реклама

Експертите велат дека е најдобро да не легнете гладни, но што правите кога стомакот ќе почне да ви мрмори откако ќе ги исклучите светлата?

Обидете се да земете закуска богата со протеини, како сирење, пишува City Magazine.

Ова е храната користена во студијата на Државниот универзитет во Флорида објавена во 2018 година, која покажа дека консумирањето 30 грама протеини приближно 30 минути пред спиење може позитивно да влијае на метаболизмот.

Ако не сте љубител на сирење, нема проблем. Постојат многу други добри протеински избори на располагање:

„Обидете се да јадете парчиња протеин како пилешко, печено говедско месо, тофу, варени јајца или мала шака бадеми 30 минути пред спиење за да се чувствувате сити во текот на ноќта“, сугерира експертот Бриџит Аџи.

Бадемите или оревите се едни од најздравите јаткасти плодови кои можете да ги јадете и може да бидат особено добар избор за луѓето кои се нетолерантни на лактоза, вегани или едноставно не сакаат млечни производи.

Јаткастите плодови се општо познати по нивните здрави масти, како и дека се добар извор на протеини и хранливи материи како витамин Е, селен и магнезиум.

Само јадете ги разумно – односно ограничете го внесот, бидејќи калориите може брзо да се соберат.

Ако млечните производи не се проблем, може да размислите и за стапчиња со сирење од моцарела. Со помалку од 100 калории по парче, овие мали, но моќни закуски обезбедуваат шест грама протеини со само еден грам јаглени хидрати, како и калциум и витамин Д.

Плус, нема да мора да се грижите за прејадување, благодарение на нивните претходно спакувани порции.

Иако оваа мала промена може да направи чуда, вистинскиот клуч за слабеење е намалувањето на калориите. Откажувањето од нездравите грицки е голем дел од тоа, а доброто планирање може да помогне.

„Планирањето оброци со посни протеини и зеленчук на секои четири до пет часа ќе ја обезбеди потребната енергија за да се започне и одржува губење на тежината“, вели Ејџи.

Се разбира, паметното грицкање не е важно само навечер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО