Tuesday, April 16, 2024
27.8 C
Skopje

Попоски: Пристигна првиот снег во Македонија!

-Реклама-

Студениот бран кој го зафати целиот Балкан и го донесе првиот снег на планините, пристигна и во Македонија.

Реклама

Температурите се за повеќе од 10 степени пониски од оние кои ги имавме пред скоро време, а студот денес го донесе и првиот снег за оваа сезона на планинските врвови “Титов Врв” и на “Кораб” (над 2500 м.н.в).

-Реклама-

Од наша страна најавено беше дека ќе пристигне првиот снег во Македонија за оваа сезона со овој студен бран.

-Реклама-

Од средината на оваа седмица, и тоа поради силното јужно воздушно струење се очекува поголемо затоплување на времето, а од утре ќе биде постабилно и посуво. Во петок и во сабота ќе дува засилен, повремено силен јужен ветер.

Нови поинтензивни врнежи од дожд се очекуваат од сабота попладне, тогаш ќе има услови и за локална нестабилност, проследена со грмежи, а можна е појава и на локално невреме.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Попоски: Пристигна првиот снег во Македонија!

Реклама

Студениот бран кој го зафати целиот Балкан и го донесе првиот снег на планините, пристигна и во Македонија.

Температурите се за повеќе од 10 степени пониски од оние кои ги имавме пред скоро време, а студот денес го донесе и првиот снег за оваа сезона на планинските врвови “Титов Врв” и на “Кораб” (над 2500 м.н.в).

Од наша страна најавено беше дека ќе пристигне првиот снег во Македонија за оваа сезона со овој студен бран.

Од средината на оваа седмица, и тоа поради силното јужно воздушно струење се очекува поголемо затоплување на времето, а од утре ќе биде постабилно и посуво. Во петок и во сабота ќе дува засилен, повремено силен јужен ветер.

Нови поинтензивни врнежи од дожд се очекуваат од сабота попладне, тогаш ќе има услови и за локална нестабилност, проследена со грмежи, а можна е појава и на локално невреме.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО