Monday, April 15, 2024
27.8 C
Skopje

Попоски: Македонија ја зафати топол африкански бран, температурите значително над просекот

-Реклама-

Нашата територија се наоѓа под влијание на силно јужно и југозападно воздушно струење кое условува невообичаено високи температури на воздухот за овој период од годината и спарина.

Реклама

Ваквото јужно струење ќе продолжи и следната седмица, а во исто време од Сахара кон Македонија ќе се врши транспорт на прашина и песок, па така и атмосферата ќе биде заматена, а времето ќе биде мачно и спарно, додека температурите на воздухот и понатаму ќе бидат значително над просекот и ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 27, 28 степени. Релативно високи ќе бидат и ноќните, како и утринските температури.

-Реклама-

Во следните часови во западните предели ќе има услови за локална појава на пороен дожд и ретки грмежи. Јужниот ветер кој го имаме ќе продолжи да дува и понатаму во следните часови, а јужен ветер ќе имаме и следната седмица.

-Реклама-

Повеќе врнежи ќе има во среда доцна попладне и во текот на ноќта кон четврток, како и во четрток кога локално ќе биде и нестабилно со појава на грмежи.

Температурите во Скопје и околината пак ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 24 и 27 степени.

Вчера во Битола беа измерени дури 29 степени, а воедно овој град вчера беше и најтопол во Македонија.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Попоски: Македонија ја зафати топол африкански бран, температурите значително над просекот

Реклама

Нашата територија се наоѓа под влијание на силно јужно и југозападно воздушно струење кое условува невообичаено високи температури на воздухот за овој период од годината и спарина.

Ваквото јужно струење ќе продолжи и следната седмица, а во исто време од Сахара кон Македонија ќе се врши транспорт на прашина и песок, па така и атмосферата ќе биде заматена, а времето ќе биде мачно и спарно, додека температурите на воздухот и понатаму ќе бидат значително над просекот и ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 27, 28 степени. Релативно високи ќе бидат и ноќните, како и утринските температури.

Во следните часови во западните предели ќе има услови за локална појава на пороен дожд и ретки грмежи. Јужниот ветер кој го имаме ќе продолжи да дува и понатаму во следните часови, а јужен ветер ќе имаме и следната седмица.

Повеќе врнежи ќе има во среда доцна попладне и во текот на ноќта кон четврток, како и во четрток кога локално ќе биде и нестабилно со појава на грмежи.

Температурите во Скопје и околината пак ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 24 и 27 степени.

Вчера во Битола беа измерени дури 29 степени, а воедно овој град вчера беше и најтопол во Македонија.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО