Tuesday, July 9, 2024
28.8 C
Skopje

Попоски: Се очекува валкан дожд во Македонија – еве какво ќе биде времето до крајот на оваа недела

-Реклама-

Под влијание на влажен воздушен бран од запад, до петок времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, особено во западните предели и таму локално врнежите ќе бидат поинтензивни. До петок во западните предели локално ќе наврнат над 30 л/м2 воден талог.

Реклама

Локално ќе има услови за нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. И понатаму ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југозападен правец.

-Реклама-

Во Скопје и околината исто така ќе има услови за повремени врнежи од дожд, а ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од јужен и од југозападен правец.

-Реклама-

НАПОМЕНА: Поради силното јужно и југозападно воздушно струење, од Сахара кон нашата територија се врши позначителен транспорт на прашина и песок, па така и атмосферата е многу заматена, а дождот кој се очекува ќе биде валкан.

За време на викендот пак ќе имаме стабилно и суво време со повеќе сонце, особено во недела.

Температурите и понатаму ќе бидат натпросечно високи, и максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели тие можно е да се искачат и до 28 степени.

Барем засега нема никаква најава за поголемо заладување на времето.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Попоски: Се очекува валкан дожд во Македонија – еве какво ќе биде времето до крајот на оваа недела

-Реклама-

Под влијание на влажен воздушен бран од запад, до петок времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, особено во западните предели и таму локално врнежите ќе бидат поинтензивни. До петок во западните предели локално ќе наврнат над 30 л/м2 воден талог.

Реклама

Локално ќе има услови за нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. И понатаму ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југозападен правец.

Во Скопје и околината исто така ќе има услови за повремени врнежи од дожд, а ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од јужен и од југозападен правец.

НАПОМЕНА: Поради силното јужно и југозападно воздушно струење, од Сахара кон нашата територија се врши позначителен транспорт на прашина и песок, па така и атмосферата е многу заматена, а дождот кој се очекува ќе биде валкан.

За време на викендот пак ќе имаме стабилно и суво време со повеќе сонце, особено во недела.

Температурите и понатаму ќе бидат натпросечно високи, и максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели тие можно е да се искачат и до 28 степени.

Барем засега нема никаква најава за поголемо заладување на времето.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО