Tuesday, June 25, 2024
28.8 C
Skopje

Знаци кои откриваат дека внесуваме премногу сол во организмот

-Реклама-

Иако знаеме дека умереното внесување сол не е штетно за нашето здравје, прекумерното консумирање сол може да доведе до многу здравствени проблеми.

Реклама

Според WebMD, солта е зачин кој може да додаде вкус на нашата храна и да делува како конзерванс. Содржи околу 60 проценти хлорид и 40 проценти натриум.

-Реклама-

Речиси сите непреработени јадења, вклучувајќи зеленчук, овошје, јаткасти плодови, месо, цели зрна и млечни производи, имаат малку натриум. Солта што ја јадеме помага во релаксација и затегнување на мускулите, им помага на нервните импулси и ги балансира минералите и водата што ги внесуваме.

-Реклама-

Но, прекумерниот внес на сол негативно влијае на количината на вода што ја апсорбираат нашите внатрешни органи. Ова потоа ќе го поттикне телото да повлече вода од нашите клетки и кожа, што ќе доведе до дехидрација, објаснуваат лекарите.

Затоа на кожата можеме да видиме дали внесуваме премногу сол преку исхраната. Дехидрацијата на кожата може да доведе до неочекувани промени како што се сува и лушпеста кожа, порано појавување на брчки, како и блед изглед. Исто така, некои луѓе чувствуваат чешање поради сувост.

Покрај споменатите промени на кожата, знаци дека јадеме премногу сол се болки во стомакот, надуеност, висок крвен притисок, отекување на стапалата, зголемена жед, проблеми со спиењето, чувство на слабост или недостаток на концентрација, пишува Индекс.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Знаци кои откриваат дека внесуваме премногу сол во организмот

-Реклама-

Иако знаеме дека умереното внесување сол не е штетно за нашето здравје, прекумерното консумирање сол може да доведе до многу здравствени проблеми.

Реклама

Според WebMD, солта е зачин кој може да додаде вкус на нашата храна и да делува како конзерванс. Содржи околу 60 проценти хлорид и 40 проценти натриум.

Речиси сите непреработени јадења, вклучувајќи зеленчук, овошје, јаткасти плодови, месо, цели зрна и млечни производи, имаат малку натриум. Солта што ја јадеме помага во релаксација и затегнување на мускулите, им помага на нервните импулси и ги балансира минералите и водата што ги внесуваме.

Но, прекумерниот внес на сол негативно влијае на количината на вода што ја апсорбираат нашите внатрешни органи. Ова потоа ќе го поттикне телото да повлече вода од нашите клетки и кожа, што ќе доведе до дехидрација, објаснуваат лекарите.

Затоа на кожата можеме да видиме дали внесуваме премногу сол преку исхраната. Дехидрацијата на кожата може да доведе до неочекувани промени како што се сува и лушпеста кожа, порано појавување на брчки, како и блед изглед. Исто така, некои луѓе чувствуваат чешање поради сувост.

Покрај споменатите промени на кожата, знаци дека јадеме премногу сол се болки во стомакот, надуеност, висок крвен притисок, отекување на стапалата, зголемена жед, проблеми со спиењето, чувство на слабост или недостаток на концентрација, пишува Индекс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО