Sunday, May 19, 2024
17.8 C
Skopje

Хипократова супа: Рецепт стар 2500 години – многу едноставна и исклучително лековита супа од зеленчук

-Реклама-

Најголемата вредност се припишува на нејзината способност да го зајакне имунитетот, да спречи раст на клетките на ракот, прави детоксикација и ги јакне бубрезите.

Реклама

Хипократската супа е многу едноставна и исклучително лековита супа од зеленчук.

-Реклама-

Во светот е познато како вкусно јадење што помага во спречување и лекување на многу болести, со посебен акцент на карциномните болести.

-Реклама-

Се верува дека оваа супа е измислена пред 2.500 години од Хипократ, антички грчки лекар и „татко на медицината“, по кого е именувана. На почетокот на минатиот век, супата беше популаризирана од германски лекар, др. Макс Герсон, вклучително и во специјална програма за исхрана што беше претставена на јавноста во 1932 година под името Герсон терапија. После тоа, зборот за супата на Хипократ како силен сојузник на здравјето започна да се шири низ целиот свет.

Така, покрај третманот, се консумира и како редовен оброк за превенција на болести и одржување на здравјето на целиот организам.

Важна алка во методот на третман на Герсон

Терапијата Герсон е метод на третман кој се базира на специјална диета и редовно чистење на телото. Во дваесеттите години од минатиот век, д-р Макс Герсон започнал да ја развива оваа терапија со цел да ги намали и контролира сопствените тешки главоболки од мигрена. Сосема случајно, тој открил дека соодветни количини на хранливи материи во комбинација со подобрена детоксикација ефикасно ја лекуваат туберкулозата на кожата.

По туберкулозата на кожата, нејзината ефикасност е откриена кај други форми на туберкулоза, но исто така и кај други здравствени проблеми: алергии; висок и низок крвен притисок; болест на бубрезите; артритис; атеросклероза; мултиплекс склероза; автоимуни болести; рак.

Хипократската супа е еден од клучните фактори во ефективноста на терапијата со Герсон. Покрај конзумирањето на оваа супа, неговиот метод на третман вклучува пиење сокови од морков, јаболко и портокал и зелени сокови направени од зелка и друг зеленчук.

Во прилог на посебен начин на јадење за време на терапијата, се врши секојдневно чистење на телото со клизма од кафе.

Според тврдењата на креаторот на оваа терапија, д-р Макс Герсон, но и според потврдите на бројни здравствени експерти, оваа диета е во состојба да го зајакне имунитетот, да ја откаже штетата предизвикана на клетките и да му овозможи на телото целосно да заздрави.

Хипократска супа – упатства, состојки и подготовка

Како здрав оброк, оваа супа може да се конзумира еднаш дневно. Сепак, за медицински цели, како дел од терапијата на Герсон, дефинитивно се препорачуваат две порции супа на ден.

За да заштедите време и напор, можете да ја подготвите супата во поголеми количини , за два дена или четири порции. Хипократската супа има најсилни придобивки ако се следат следниве правила за време на подготовката:

Супата треба да се готви на тивок оган со што е можно помалку вода. Садот во кој се готви мора да биде покриен со цел да се спречи испарување на корисните состојки. Употребата на алуминиумски прибор е забранета, а употребата на сребрени садови се препорачува за јадење. Многу зачини можат да ја поништат ефективноста на супата, па затоа за да се збогати вкусот, се препорачуваат само следниве зачини во мали количини: Ловоров лист, коријандер, каперси (лубеничарка), ким, анасон, морско оревче, оригано, рузмарин, шафран, жалфија и мајчина душица. Власец, лук, кромид и магдонос се дозволени во поголеми количини.

Рецепт за супа од Хипократ

Потреби состојки:

-1 корен од целер со средна големина;

-1 корен од пашканат со средна големина;

-2 главици кромид со средна големина;

-2 мали или еден голем страк праз;

-лук по желба (може да се додаде на крајот),

-магдонос;

-600 гр домати;

-400 гр компири.

Начин на подготовка: Измијте го зеленчукот, исечете го на парчиња или коцки, а исто така можете и да го изрендате. Ставете го зеленчукот во големо тенџере и додадете доволно вода за да го покриете зеленчукот. Загрејте го тенџерето до вриење, а потоа продолжете да ја готвите супата на тивок оган час и половина до два, додека зеленчукот не омекне. На самиот крај на готвењето, додадете лук и дозволени зачини во помали количини. Исцедете ја зготвената супа. Консумирајте една порција супа, а изладете ја преостанатата количина и оставете ја во фрижидер.

Лековити својства на хипократската супа:

Го чисти и детоксифицира организмот – токсините акумулирани во организмот се причина за многу проблеми како што се замор, поспаност, главоболки, депресија, надуеност, запек. Покрај тоа, тие се идеална основа за развој и брзо ширење на сериозни болести како што се дијабетес, артритис, ревматизам, кардиоваскуларни болести, пневмонија, рак и многу други болести.

Зеленчукот содржан во супа од Хипократ придонесува за силна и темелна детоксикација. Доматот содржи ликопен, растителен пигмент од групата каротеноиди, кој со своите антиоксидантни својства го штити црниот дроб од оштетување предизвикано од слободните радикали.

Ова придонесува за нормално функционирање на црниот дроб и метаболизмот и елиминација на токсините од телото. Сулфурот присутен во доматите, лукот, кромидот и празот исто така помагаат во побрза и поефикасна детоксикација. Магдоносот е познат уште од античко време како средство за чистење на токсините акумулирани во телото. Неговата ефикасност не е доведена во прашање, без разлика дали се консумира како самостојна храна или како додаток на храна.

Го зајакнува имунолошкиот систем – Имунолошкиот систем е главниот заштитник на човечкото тело. Соодветно внесување на витамини, минерали, ензими и други хранливи материи е неопходно за неговата сила и правилно функционирање. Хипократската супа се подготвува од зеленчук кој е богат со хранливи материи неопходни за совршено функционирање на имунолошкиот систем.

Кромидот, една од состојките во оваа супа, содржи високо ниво на витамин Ц, како и многу други хранливи материи, од кои имунитетниот систем има многу придобивки.

На пример, минералот селен ја стимулира работата на имунитетниот систем, а тој е присутен во големи количини во овој зеленчук. Имуните клетки со недостаток на селен претрпуваат поголема оксидација, што има негативно влијание врз нивниот развој и размножување.

Лукот е несомнено еден од најсилните сојузници на имунитетниот систем поради неговите богати антиоксиданси. Помага при третман на воспаление на грло, крајници, уши, потиснување на херпес, намалување на крвниот притисок, превенција и третман на габични заболувања, ревматски проблеми, болести на срцето и црниот дроб, па дури и сериозни болести како што се леукемија и тумори.

Компирот одамна е познат како добар пријател на здравјето, а неодамнешното истражување особено ги нагласува неговите силни придобивки врз целиот имунолошки систем. Исто е и со доматите кои содржат ликопен, црвен пигмент одговорен за добро функционирање на имунолошкиот систем.

Заштитува од карцином – Безброј пати е потврдено дека ракот може успешно да се спречи и неговото ширење да се забави со соодветна и здрава исхрана. Ако обрнете внимание на состојките на супата Хипократ, ќе ви биде јасно зошто е идеален оброк за зачувување на здравјето и спречување на оваа сериозна и честа болест на современото општество.

Домати, кромид, и друг зеленчук се богати со исклучително силни антиоксиданти кои штитат од појава на канцерогени заболувања и го потиснуваат нивното ширење. Друга посебна карактеристика на супата Хипократ е богатството на калиум и апсолутно отсуство на натриум и каква било форма на сол.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Хипократова супа: Рецепт стар 2500 години – многу едноставна и исклучително лековита супа од зеленчук

-Реклама-

Најголемата вредност се припишува на нејзината способност да го зајакне имунитетот, да спречи раст на клетките на ракот, прави детоксикација и ги јакне бубрезите.

Реклама

Хипократската супа е многу едноставна и исклучително лековита супа од зеленчук.

Во светот е познато како вкусно јадење што помага во спречување и лекување на многу болести, со посебен акцент на карциномните болести.

Се верува дека оваа супа е измислена пред 2.500 години од Хипократ, антички грчки лекар и „татко на медицината“, по кого е именувана. На почетокот на минатиот век, супата беше популаризирана од германски лекар, др. Макс Герсон, вклучително и во специјална програма за исхрана што беше претставена на јавноста во 1932 година под името Герсон терапија. После тоа, зборот за супата на Хипократ како силен сојузник на здравјето започна да се шири низ целиот свет.

Така, покрај третманот, се консумира и како редовен оброк за превенција на болести и одржување на здравјето на целиот организам.

Важна алка во методот на третман на Герсон

Терапијата Герсон е метод на третман кој се базира на специјална диета и редовно чистење на телото. Во дваесеттите години од минатиот век, д-р Макс Герсон започнал да ја развива оваа терапија со цел да ги намали и контролира сопствените тешки главоболки од мигрена. Сосема случајно, тој открил дека соодветни количини на хранливи материи во комбинација со подобрена детоксикација ефикасно ја лекуваат туберкулозата на кожата.

По туберкулозата на кожата, нејзината ефикасност е откриена кај други форми на туберкулоза, но исто така и кај други здравствени проблеми: алергии; висок и низок крвен притисок; болест на бубрезите; артритис; атеросклероза; мултиплекс склероза; автоимуни болести; рак.

Хипократската супа е еден од клучните фактори во ефективноста на терапијата со Герсон. Покрај конзумирањето на оваа супа, неговиот метод на третман вклучува пиење сокови од морков, јаболко и портокал и зелени сокови направени од зелка и друг зеленчук.

Во прилог на посебен начин на јадење за време на терапијата, се врши секојдневно чистење на телото со клизма од кафе.

Според тврдењата на креаторот на оваа терапија, д-р Макс Герсон, но и според потврдите на бројни здравствени експерти, оваа диета е во состојба да го зајакне имунитетот, да ја откаже штетата предизвикана на клетките и да му овозможи на телото целосно да заздрави.

Хипократска супа – упатства, состојки и подготовка

Како здрав оброк, оваа супа може да се конзумира еднаш дневно. Сепак, за медицински цели, како дел од терапијата на Герсон, дефинитивно се препорачуваат две порции супа на ден.

За да заштедите време и напор, можете да ја подготвите супата во поголеми количини , за два дена или четири порции. Хипократската супа има најсилни придобивки ако се следат следниве правила за време на подготовката:

Супата треба да се готви на тивок оган со што е можно помалку вода. Садот во кој се готви мора да биде покриен со цел да се спречи испарување на корисните состојки. Употребата на алуминиумски прибор е забранета, а употребата на сребрени садови се препорачува за јадење. Многу зачини можат да ја поништат ефективноста на супата, па затоа за да се збогати вкусот, се препорачуваат само следниве зачини во мали количини: Ловоров лист, коријандер, каперси (лубеничарка), ким, анасон, морско оревче, оригано, рузмарин, шафран, жалфија и мајчина душица. Власец, лук, кромид и магдонос се дозволени во поголеми количини.

Рецепт за супа од Хипократ

Потреби состојки:

-1 корен од целер со средна големина;

-1 корен од пашканат со средна големина;

-2 главици кромид со средна големина;

-2 мали или еден голем страк праз;

-лук по желба (може да се додаде на крајот),

-магдонос;

-600 гр домати;

-400 гр компири.

Начин на подготовка: Измијте го зеленчукот, исечете го на парчиња или коцки, а исто така можете и да го изрендате. Ставете го зеленчукот во големо тенџере и додадете доволно вода за да го покриете зеленчукот. Загрејте го тенџерето до вриење, а потоа продолжете да ја готвите супата на тивок оган час и половина до два, додека зеленчукот не омекне. На самиот крај на готвењето, додадете лук и дозволени зачини во помали количини. Исцедете ја зготвената супа. Консумирајте една порција супа, а изладете ја преостанатата количина и оставете ја во фрижидер.

Лековити својства на хипократската супа:

Го чисти и детоксифицира организмот – токсините акумулирани во организмот се причина за многу проблеми како што се замор, поспаност, главоболки, депресија, надуеност, запек. Покрај тоа, тие се идеална основа за развој и брзо ширење на сериозни болести како што се дијабетес, артритис, ревматизам, кардиоваскуларни болести, пневмонија, рак и многу други болести.

Зеленчукот содржан во супа од Хипократ придонесува за силна и темелна детоксикација. Доматот содржи ликопен, растителен пигмент од групата каротеноиди, кој со своите антиоксидантни својства го штити црниот дроб од оштетување предизвикано од слободните радикали.

Ова придонесува за нормално функционирање на црниот дроб и метаболизмот и елиминација на токсините од телото. Сулфурот присутен во доматите, лукот, кромидот и празот исто така помагаат во побрза и поефикасна детоксикација. Магдоносот е познат уште од античко време како средство за чистење на токсините акумулирани во телото. Неговата ефикасност не е доведена во прашање, без разлика дали се консумира како самостојна храна или како додаток на храна.

Го зајакнува имунолошкиот систем – Имунолошкиот систем е главниот заштитник на човечкото тело. Соодветно внесување на витамини, минерали, ензими и други хранливи материи е неопходно за неговата сила и правилно функционирање. Хипократската супа се подготвува од зеленчук кој е богат со хранливи материи неопходни за совршено функционирање на имунолошкиот систем.

Кромидот, една од состојките во оваа супа, содржи високо ниво на витамин Ц, како и многу други хранливи материи, од кои имунитетниот систем има многу придобивки.

На пример, минералот селен ја стимулира работата на имунитетниот систем, а тој е присутен во големи количини во овој зеленчук. Имуните клетки со недостаток на селен претрпуваат поголема оксидација, што има негативно влијание врз нивниот развој и размножување.

Лукот е несомнено еден од најсилните сојузници на имунитетниот систем поради неговите богати антиоксиданси. Помага при третман на воспаление на грло, крајници, уши, потиснување на херпес, намалување на крвниот притисок, превенција и третман на габични заболувања, ревматски проблеми, болести на срцето и црниот дроб, па дури и сериозни болести како што се леукемија и тумори.

Компирот одамна е познат како добар пријател на здравјето, а неодамнешното истражување особено ги нагласува неговите силни придобивки врз целиот имунолошки систем. Исто е и со доматите кои содржат ликопен, црвен пигмент одговорен за добро функционирање на имунолошкиот систем.

Заштитува од карцином – Безброј пати е потврдено дека ракот може успешно да се спречи и неговото ширење да се забави со соодветна и здрава исхрана. Ако обрнете внимание на состојките на супата Хипократ, ќе ви биде јасно зошто е идеален оброк за зачувување на здравјето и спречување на оваа сериозна и честа болест на современото општество.

Домати, кромид, и друг зеленчук се богати со исклучително силни антиоксиданти кои штитат од појава на канцерогени заболувања и го потиснуваат нивното ширење. Друга посебна карактеристика на супата Хипократ е богатството на калиум и апсолутно отсуство на натриум и каква било форма на сол.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО