Friday, December 1, 2023
4.8 C
Skopje
spot_img

(ФОТО) Пристигна првиот снег на овие места во Македонија: Попоски најавува нов влажен бран – еве кога!

-Реклама-

Моќниот Џеновски циклон, освен обилни врнежи од дожд и невреме, го донесе и првиот снег на планината Јабланица, струшко, на Попова Шапка и во Маврово, каде снежната граница се спушти на 1600 м.н.в.

Реклама

Во продолжение погледнете ги фотографиите:

-Реклама-
Фото: Skimacedonia.mk

Овој циклонски систем понатаму ќе се поместува кон исток и југоисток, со што врнежите ќе се намалуваат и ќе престанат.

Нови врнежи од дожд, локално поинтензивни и во западните предели ќе има во текот на утрешната вечер и ноќ, потоа во понеделник и во вторник ќе имаме преодно стабилизирање на времето.

Нов поголем влажен бран од запад и од северозапад Македонија ќе ја зафати во среда и ќе донесе нови обилни врнежи од дожд, локално проследени со појава на грмежи. Тогаш повторно на високите планини ќе има услови за врнежи од снег.

Температурите нема многу да се менуваат, однсоно остануваат релатино над просекот за овој период од годината.

Да напоменеме дека утре повторно ќе дува засилен, повремено силен ветер од јужен правец (повремено и локално со брзина од 60 до 80 км/час).

Досега на повеќе места низ Македонија има наврнато над 30 литри дожд, а најмногу има наврнато во Маврово, дури 98 литри.

-Реклама-

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

(ФОТО) Пристигна првиот снег на овие места во Македонија: Попоски најавува нов влажен бран – еве кога!

Реклама

Моќниот Џеновски циклон, освен обилни врнежи од дожд и невреме, го донесе и првиот снег на планината Јабланица, струшко, на Попова Шапка и во Маврово, каде снежната граница се спушти на 1600 м.н.в.

Во продолжение погледнете ги фотографиите:

Фото: Skimacedonia.mk

Овој циклонски систем понатаму ќе се поместува кон исток и југоисток, со што врнежите ќе се намалуваат и ќе престанат.

Нови врнежи од дожд, локално поинтензивни и во западните предели ќе има во текот на утрешната вечер и ноќ, потоа во понеделник и во вторник ќе имаме преодно стабилизирање на времето.

Нов поголем влажен бран од запад и од северозапад Македонија ќе ја зафати во среда и ќе донесе нови обилни врнежи од дожд, локално проследени со појава на грмежи. Тогаш повторно на високите планини ќе има услови за врнежи од снег.

Температурите нема многу да се менуваат, однсоно остануваат релатино над просекот за овој период од годината.

Да напоменеме дека утре повторно ќе дува засилен, повремено силен ветер од јужен правец (повремено и локално со брзина од 60 до 80 км/час).

Досега на повеќе места низ Македонија има наврнато над 30 литри дожд, а најмногу има наврнато во Маврово, дури 98 литри.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО