Tuesday, April 16, 2024
27.8 C
Skopje

(ФОТО) Падна првиот обилен снег во регионот – еве кога се очекува во Македонија

-Реклама-

Иако каледнардски зимата уште не почнала, на планините во Хрватска и во Босна и Херцеговина утрово паднаа првите снегулки.

Реклама

Како што објави Метеоролошкиот центар од Хрватска, промената на времето пристигна во оваа земја, а со тоа и снегота.

-Реклама-

Околу Госпиќ утрово падна снег, а на Платак веќе наврна поголемо количество снег. Првиот снег оваа есен паѓа на планините во Далмација. Утрово снег паѓа на Динара, Камешница и Биоково, а снегулки имаше и на врвот Свилаја и Мосор.

-Реклама-

Во Босна и Хецеговина забела планините Јахорина и Бјелашница, каде температурата на воздухот утринава беше под нулата, додека, судејќи по директните камери од планините, на Требевиќ и Игман не се видливи снегулки.

Иако скијачките терени побелеа, снегот не се очекува да потрае. Сепак, скијачките центри очекуваат добра сезона за која интензивно се подготвуваат.

На планините во Македонија снег се најавува на почетокот на следната недела, кога се очекува пад на температурите.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Hello, Monetag!

(ФОТО) Падна првиот обилен снег во регионот – еве кога се очекува во Македонија

Реклама

Иако каледнардски зимата уште не почнала, на планините во Хрватска и во Босна и Херцеговина утрово паднаа првите снегулки.

Како што објави Метеоролошкиот центар од Хрватска, промената на времето пристигна во оваа земја, а со тоа и снегота.

Околу Госпиќ утрово падна снег, а на Платак веќе наврна поголемо количество снег. Првиот снег оваа есен паѓа на планините во Далмација. Утрово снег паѓа на Динара, Камешница и Биоково, а снегулки имаше и на врвот Свилаја и Мосор.

Во Босна и Хецеговина забела планините Јахорина и Бјелашница, каде температурата на воздухот утринава беше под нулата, додека, судејќи по директните камери од планините, на Требевиќ и Игман не се видливи снегулки.

Иако скијачките терени побелеа, снегот не се очекува да потрае. Сепак, скијачките центри очекуваат добра сезона за која интензивно се подготвуваат.

На планините во Македонија снег се најавува на почетокот на следната недела, кога се очекува пад на температурите.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО