Friday, April 19, 2024
12.8 C
Skopje

(ВИДЕО) Хорор во Исланд: 500 земјотреси од полноќ, пукнатина го подели градот на половина

-Реклама-

Повеќе од 500 земјотреси го погодија полуостровот Рејкјанес од полноќ. Иако беа послаби од земјотресите во изминатите два дена, експертите нагласуваат дека 15 километри долгата „река од магма“ што тече под полуостровот се уште е активна и му се заканува на сега целосно евакуираниот град Гриндавик.

Реклама

Повеќето земјотреси се случија под него и стотици луѓе избегаа.

-Реклама-

На градските патишта се појавија пукнатини бидејќи малите земјотреси предизвикаа поместување.

-Реклама-

Официјални лица во понеделникот попладне рекоа дека Гриндавик ќе остане евакуиран во текот на ноќта бидејќи ситуацијата продолжува да се следи од минута во минута.

Вулканолозите велат дека најновите ажурирања може да укажуваат на помала претстојна ерупција отколку што се мислеше. Сепак, сепак може да го доведе Гриндавик во реална опасност, поради можноста од течење на лава.
Надлежните потенцираат дека ситуацијата е многу неизвесна. Гриндавик е само 15 километри јужно од меѓународниот аеродром Кефлавик, но летовите сè уште пристигнуваат и заминуваат како и обично.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

(ВИДЕО) Хорор во Исланд: 500 земјотреси од полноќ, пукнатина го подели градот на половина

Реклама

Повеќе од 500 земјотреси го погодија полуостровот Рејкјанес од полноќ. Иако беа послаби од земјотресите во изминатите два дена, експертите нагласуваат дека 15 километри долгата „река од магма“ што тече под полуостровот се уште е активна и му се заканува на сега целосно евакуираниот град Гриндавик.

Повеќето земјотреси се случија под него и стотици луѓе избегаа.

На градските патишта се појавија пукнатини бидејќи малите земјотреси предизвикаа поместување.

Официјални лица во понеделникот попладне рекоа дека Гриндавик ќе остане евакуиран во текот на ноќта бидејќи ситуацијата продолжува да се следи од минута во минута.

Вулканолозите велат дека најновите ажурирања може да укажуваат на помала претстојна ерупција отколку што се мислеше. Сепак, сепак може да го доведе Гриндавик во реална опасност, поради можноста од течење на лава.
Надлежните потенцираат дека ситуацијата е многу неизвесна. Гриндавик е само 15 километри јужно од меѓународниот аеродром Кефлавик, но летовите сè уште пристигнуваат и заминуваат како и обично.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО