Sunday, May 19, 2024
17.8 C
Skopje

„Ми дадоа само шест месеци живот“: На млада мајка во бременоста и бил дијагностициран агресивен рак на дојка

-Реклама-

Во април 2022 година, Линдзи почувствува чувство на пецкање во градите, а лекарите открија дека се работи за рак

Реклама

Линдзи Пар Гритон од Џорџија била бремена во 36 недела со своето второ дете кога ја добила катастрофалната вест дека има рак на дојка.

-Реклама-

Во април 2022 година, Линдзи почувствува чувство на печење во градите. „Отидов на лекар, а таа мислеше дека се работи за блокиран канал или некој вид маститис“, се сеќава таа. „Лекарите не се посомневаа во ништо“, рече таа.

-Реклама-

Сепак, нејзината интуиција ја поттикнала да побара ултразвук, а таа цврсто верува дека застанувањето во одбрана на себе е од клучно значење. „Буквално го спасив животот само со тоа што го побарав“, рече таа.

Неколку дена подоцна направила ултразвук, а истиот ден добила повик со вознемирувачка вест дека постои голема сомнеж дека грутката е канцерогена. Набргу потоа, Линдзи дознала дека има многу агресивен тип на рак на дојка.

„Сите беа само уништени и не можеа да поверуваат, бидејќи немаме историја на рак на дојка во моето семејство од двете страни. Од страната на мајка ми или татко ми, всушност нема рак. Тоа беше шок“, рече таа. .

Линдзи во тоа време имала тригодишна ќерка, а само една недела по раѓањето на второто девојче и било кажано дека има уште шест месеци живот. Беше предоцна, а ракот се прошири и имаше повеќе од десетина тумори на црниот дроб.

За време на шестмесечниот третман, таа истакна дека се уште се труди да поминува квалитетно време со семејството.

“Ја искористив секоја секунда, обидувајќи се да апсорбирам сè. Направив лексикон, им пишував писма на моите деца, правев видеа, сè. Се трудев да направам се што можам”, се присетува таа.

За среќа, до крајот на третманот, резултатите од тестовите не покажаа присуство на рак. “Бевме толку среќни откако дознавме дека нема рак во моето тело. Искрено, никој не можеше да поверува. Беше навистина лудо и надреално”, рекла оваа млада мајка.

Година и пол по нејзината дијагноза, Линдзи се чувствува подобро од било кога. Таа негува моменти со своето семејство, слави пресвртници како нејзиниот 30-ти роденден и првиот роденден на нејзината ќерка Савана. “Тоа е навистина надреално бидејќи едноставно не мислев дека ќе бидам тука. Така што секој момент е едноставно неверојатен”, откри таа.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

„Ми дадоа само шест месеци живот“: На млада мајка во бременоста и бил дијагностициран агресивен рак на дојка

-Реклама-

Во април 2022 година, Линдзи почувствува чувство на пецкање во градите, а лекарите открија дека се работи за рак

Реклама

Линдзи Пар Гритон од Џорџија била бремена во 36 недела со своето второ дете кога ја добила катастрофалната вест дека има рак на дојка.

Во април 2022 година, Линдзи почувствува чувство на печење во градите. „Отидов на лекар, а таа мислеше дека се работи за блокиран канал или некој вид маститис“, се сеќава таа. „Лекарите не се посомневаа во ништо“, рече таа.

Сепак, нејзината интуиција ја поттикнала да побара ултразвук, а таа цврсто верува дека застанувањето во одбрана на себе е од клучно значење. „Буквално го спасив животот само со тоа што го побарав“, рече таа.

Неколку дена подоцна направила ултразвук, а истиот ден добила повик со вознемирувачка вест дека постои голема сомнеж дека грутката е канцерогена. Набргу потоа, Линдзи дознала дека има многу агресивен тип на рак на дојка.

„Сите беа само уништени и не можеа да поверуваат, бидејќи немаме историја на рак на дојка во моето семејство од двете страни. Од страната на мајка ми или татко ми, всушност нема рак. Тоа беше шок“, рече таа. .

Линдзи во тоа време имала тригодишна ќерка, а само една недела по раѓањето на второто девојче и било кажано дека има уште шест месеци живот. Беше предоцна, а ракот се прошири и имаше повеќе од десетина тумори на црниот дроб.

За време на шестмесечниот третман, таа истакна дека се уште се труди да поминува квалитетно време со семејството.

“Ја искористив секоја секунда, обидувајќи се да апсорбирам сè. Направив лексикон, им пишував писма на моите деца, правев видеа, сè. Се трудев да направам се што можам”, се присетува таа.

За среќа, до крајот на третманот, резултатите од тестовите не покажаа присуство на рак. “Бевме толку среќни откако дознавме дека нема рак во моето тело. Искрено, никој не можеше да поверува. Беше навистина лудо и надреално”, рекла оваа млада мајка.

Година и пол по нејзината дијагноза, Линдзи се чувствува подобро од било кога. Таа негува моменти со своето семејство, слави пресвртници како нејзиниот 30-ти роденден и првиот роденден на нејзината ќерка Савана. “Тоа е навистина надреално бидејќи едноставно не мислев дека ќе бидам тука. Така што секој момент е едноставно неверојатен”, откри таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО